Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kan arayanların ‘Superman’leri

’da yaşayan Emin Balın’ın öğretmenine kan bulmak için sosyal medyada kurduğu ‘Antalya Kan Bankası’ grubu 134 bin üyeye ulaştı

Giriş Tarihi: 8.5.2016
Kan arayanların ‘Superman’leri
Antalya'da yaşayan 39 yaşındaki Emin Balın, bir öğretmenine kan bulmak amacıyla 4 yıl önce Facebook'ta ' Kan Bankası' grubunu kurdu. Grup kısa sürede kan arayanların ve gönüllülerin buluşma noktası oldu. Üye sayısı 134 bine ulaşan grup bugüne kadar 20 bin ünite kan ve trombosit bağışladı. Kan ihtiyacı olanların 'dan sonraki adresi olan Kan Bankası yöneticileri, hastalar mağdur olmasın diye geceleri de nöbet tutuyor. Balın'ın kurduğu grup dünyanın en büyük kan bağışı organizasyonu olma konumuna geldi.

GÜNDE 15-30 KİŞİ
Grubun bu kadar büyüyeceğini kendisinin de düşünmediğini anlatan Emin Balın, "Öğretmenim için önce kendi Facebook sayfamda duyuru yaptım. Ardından daha çok kişiye ulaşabilmek amacıyla bu grubu kurdum. Üye sayısı kısa sürede binlere ulaştı. Günde en az 25 kişi kan ihtiyacı için bize ulaşıyor. Bu sayı bazen 50'ye kadar çıkıyor. Doktorlar ve hemşireler de bizi arayıp yardım istiyor. Grupta yaptığımız duyurularla 'süpermen' dediğimiz gönüllüleri, kan ihtiyacı olanlarla buluşturuyoruz" dedi.

KAN NÖBETİ
Şuan 134 bin bin üyenin yanı sıra kan grupları ve numaralarının yer aldığı 2 bin kişilik veri bankası hazırladıklarını kaydeden Balın, "17 aydır sadece bu işle ilgileniyorum. Günün en az 10 saatini bu işe ayırıyorum. Her gün yüzlerce telefon geliyor. Benim dışımda grubun 4 yöneticisi daha var. Onlar da en az benim kadar grupla ilgileniyor. Grubumuz 24 saat aktif. Gece acil kan ihtiyacı olur diye nöbetleşe çalışıyoruz. Gönüllüler sayesinde bize ulaşan hastaların yüzde 95'ine kan temin ediyoruz" diye konuştu. Kan ihtiyacı dışında çeşitli sosyal projeleri de hayata geçirdiklerini söyleyen Emin Balın şu bilgileri verdi: "Hastaların çoğu başka illerden geliyor ve maddi durumları iyi değil. Hastane bahçesinde konaklıyorlar. 19 hafta boyunca 6 bin hasta yakınına hastanede yemek verdik. Malzemeleri hayırseverler karşıladı, gönüllüler de evlerinde pişirip servis etti. Başka bir proje kapsamında kanser hastalarının kan sorununa dikkat çekmek için saçlarımızı kazıttık. Ayrıca gönüllülerin bağışlarıyla birkaç aileye ev eşyası yardımı yaptık. Bundan sonraki amacımız dernekleşmek olacak. Hastalar için bir konukevi ve kan gönüllülerini hastanelere götürmek için araç almayı düşünüyoruz."

2 SAATTE 73 KİŞİ
Kızılay ve Kan Bankası'nın çalışmalarına rağmen hastaların hala kan bulmakta güçlük çektiğini belirten Balın, "Bana 'Yakının kanser mi neden bu kadar ilgilisin' diye soruyorlar. Ben de 'Duyarlı olmak için insan olmak yeterli' diyorum. Aslında insanlarımız duyarlı ama onları harekete geçirmek önemli. Biz bir haftada 176 ünite kan ve 167 ünite trombosit toplamayı başardık. Bir kan ilanı için 2 saatte 73 kişiyi hastaneye götürdük. Hayat devam ettiği sürece kan herkese lazım olacak. Bunu unutmamak gerekiyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kan arayanların ‘Superman’leri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN