Seracı güneşlenmedi

Devlet güneş li seralara hibe desteği verdi. lı seracılar desteği görmezden geldi. Devlet desteği ile 3-4 yılda amorti edilebilecek sistemi sadece 4 seracı kurdurdu

Giriş Tarihi: 13.5.2016
Seracı güneşlenmedi
Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı'nın 3 yıl önce başlattığı Seracılara Alternatif Desteği programı Antalyalı seracılardan beklenen ilgiyi görmedi. Güneşin yanı sıra, jeotermal, biyogaz ve rüzgar enerjisi gibi alternatif enerji kaynaklarını kullanan yeni seraların yapımına yönelik yatırımlara verilen hibe desteğine başvuru son derece sınırlı kaldı.

2 YILDA SADECE 4 TESİS
Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ahmet Dallı, Türkiye'deki örtü altı tarım üretiminin yaklaşık yarısına ev sahipliği yapan Antalya'da, hibe destekten son 2 yılda sadece 4 tesisin yararlandığını açıkladı. Dallı bu oranın arttırılması için destekle ilgili tanıtım çalışmalarına ağırlık verdiklerini sözlerine ekledi.

AMORTİ SÜRESİ DÜŞTÜ
Güneş enerjisiyle ilgili yatırımın geri dönüş süresi 7-8 yılı bulurken, verilen devlet desteği ile bu geri dönüş süresi 3-4 yıla kadar düşüyor. Tarımdaki en büyük maliyetin elektrik ve gübre olduğu düşünüldüğünde, desteğin önemi ortaya çıkıyor. Destekle, daha önce pahalı gelen yatırımların daha rahat hayat bulacağı düşünülüyordu ancak beklenen ilginin olmaması düşündürüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Seracı güneşlenmedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN