Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Eğitim Araştırma’da ilk karaciğer nakli

Eğitim ve Araştırma Hastanesi böbrek nakillerine başlamasının ardından ilk karaciğer naklini de gerçekleştirdi. Aynı gün hem karaciğer hem de böbrek nakli yapıldı

Giriş Tarihi: 14.5.2016
Eğitim Araştırma’da ilk karaciğer nakli
Türkiye'deki organ nakillerinin öncü şehri Antalya'da Eğitim ve Araştırma Hastanesi de hem böbrek hem karaciğer nakli yapabilen merkezler kervanına katıldı. Akdeniz Üniversitesi Hastanesi ve Medical Park Hastanesi'nin ardından kentte böbrek ve karaciğer nakli yapar hale gelen 3'üncü merkez Eğitim ve Araştırma Hastanesi oldu. Yaklaşık 6 ay önce ilk böbrek naklini gerçekleştiren hastane, önceki gün de ilk karaciğer naklini başarı ile gerçekleştirdi. Geçirdiği kaza sonrası beyin ölümü gerçekleşen ve organları bağışlanan ismi saklı tutulan erkek hastanın karaciğeri aynı hastanede yatan ileri karaciğer yetmezliği hastası Fatma Avni'ye (56), böbreği ise Metin Taşkesen'e başarıyla nakledildi.

ÖNCE KARACİĞER NAKLİ
Bağış yapılan organların adı geçen iki hastaya tam uyumlu olduğu belirlendikten sonra zamana karşı yarış başladı. Organ Nakli Sorumlu Uzmanı Op. Dr. Tuğrul Çakır ve ekibi önce karaciğer naklini yapmaya karar verdi. Dört saat süren operasyonda beyin ölümü gerçekleşen hastadan alınan karaciğer evli ve 2 çocuk annesi Fatma Avni'ye nakledildi. Bu operasyonun ardından aynı ekip aynı donörden alınan böbreği de kronik böbrek hastalığı olan Metin Taşkesen'e nakletti.

SAĞLIK DURUMLARI İYİ
Op. Dr. Çakır, nakil yapılan iki hastanın da durumlarının iyi olduğunu söyledi. 2016 yılı başında merkezlerinde hasta ve veri havuzu toplamaya başladıklarını belirten Çakır, "Yaklaşık 6 ay önce organ nakli ruhsatını alan hastanemiz ilk karaciğer nakli ve şimdiye kadar yaptığı 5 böbrek nakli ile organ nakli bekleyen hastalarımıza umut olmaya devam ediyor. Hastanemiz yüksek teknolojik donanımıyla birlikte, her biri alanında uzman ve yetenekli geniş bir organ nakli ekibiyle vatandaşlarımıza hizmet verme yolunda hızla çalışmaktadır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eğitim Araştırma’da ilk karaciğer nakli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN