Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gül hasadı başladı

Gül Hasadı Sezonu açılışında Vali Özkan, SDÜ Rektörü Çarıkçı ve ITSO Başkanı Başdeğirmen birlikte gül topladı. Vali, gülün de değerlendirilmesinin istihdamı artıracağını söyledi

Giriş Tarihi: 14.5.2016
Gül hasadı başladı
I'da 2016 Gül Hasat Sezonu, Keçiborlu ilçesi Kılıç köyünde düzenlenen törenle açıldı. Sabahın erken saatlerinde, Isparta Valisi Vahdettin Özkan, Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlker Çarıkçı, Isparta ve Sanayi Odası Başkanı Şükrü Başdeğirmen başta olmak üzere Isparta'daki tüm kamu kurum ve kuruluşları temsilcileri gül bahçesinde birlikte gül toplandı.

NİCELİK DE GELİŞMELİ
Dünyada gülün yüzde 60-65'inin Isparta'da üretildiğinin altını çizen Vali Özkan, "Çiftçilerimizin desteklenmesi, gül bahçelerinin gençleştirilmesi önem taşıyor. Bunun içinde Ar-Ge birimlerine büyük işler düşüyor. Gül milli bir ürün. Bu ürünün muhafazası ve geliştirilmesi için tüm kamu kurumları, üniversitemiz ve konunun tarafları ile burada gül topluyoruz. Ardından da konunun paydaşları ile bir araya gelerek gül sektörünü ele alan bir ortak akıl toplantısı yapacağız" dedi. Ortak akıl toplantısında gülün yetiştirilmesi ve pazarlanması gibi sorunları ele alacaklarının altını çizen Özkan, "Üniversitemizin bu noktada aktif olarak katılması bizim için memnuniyet verici. Ar-Ge birimleri ile gülün yetiştirilmesi, sanayisi ve dünya genelinde yeni markalar oluşturulması konularında çalışmalar yapılabilecektir. Bunun yanında gülün yetiştirilmesinde ölçek ve arazi genişliği sorunları da görüşülecek" ifadelerinde bulundu.

İSTİHDAMA ARTI 12 BİN
Vali Özkan gül bahçesinde yaptığı açıklamada, Isparta'da yaklaşık 12 bin kişinin gülden evine ekmek götürdüğünün altını çizdi. Gül üretiminin anlamında da değerlendirilmesi gerektiğine değinen Özkan, sözlerini şöyle tamamladı: "Dünyada gül turizm açısından da nitelikli bir ürün. Gül aynı zamanda turizm açısından da Isparta için büyük bir girdi olacaktır. Dünyanın dört bir yanında insan turizm faaliyetlerine getirilerek çiftçiliğini yapan 12 bin kişinin yanında, 12 bin kişi de turizm faaliyetlerinden geçimini sağlayabilir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gül hasadı başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN