Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İSKİ’ye benzetti kendi adamı çıktı

CHP Milletvekili Akaydın’ın İSKİ benzetmesi yaptığı ASAT’taki vurgun girişimini yapan ismin, Mustafa Akaydın’ın Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde şef yapıldığı ortaya çıktı

Giriş Tarihi: 19.5.2016
İSKİ’ye benzetti kendi adamı çıktı
Antalya Su ve Atıksu İdaresi Genel Müdürlüğü'nde (ASAT) son günlerde gündemi meşgul eden 'ASAT'ın emanet hesabında bulunan yı başka hesaba geçirme' olayının iç yüzü ortaya çıktı. Daha önce medyaya yansıdığı şekliyle bahsi geçen nın 5 milyon lira olmadığı açıklandı. Buna göre zimmete geçirilen para 175 bin 600 lira.

AKAYDIN ŞEF YAPMIŞ
Olayla ilgili asıl ilginç ayrıntı ise gözaltına alınan memurun yaşananları 'İSKİ Skandalı'na benzeterek olayı mevcut ASAT yöneticilerine dayandırmaya çalışan eski Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın'ın adamı çıkması oldu. Parayı başka hesaba aktardığı iddiasıyla gözaltına alınan S.İ'nin, 15 Kasım 2012 tarihinde CHP'li Akaydın'ın başkan olduğu döneminde yapılan mülakatla mali hizmetler biriminde şef konumuna getirildiği ortaya çıktı.

GERİYE DÖNÜK
Ortaya çıkan bu ayrıntı, konuya farklı bir boyut kazandırdı. Olayla ilgili geriye dönük araştırma başlatılırken, Akaydın döneminin de mercek altına alınacağı öğrenildi. Yapılan ilk tetkikte 2014 tarihinden sonraki dönemde bir usulsüzlük bulunamadığı açıklandı.

KURUM İÇİ TETKİK
Öte yandan basına, olayın ortaya çıkış şeklinin de yanlış yansıdığı anlaşıldı. Olayın, söylenenin aksine bir otelcinin başvurusu ile değil ASAT'ın kurum içi tetkiklerinde ortaya çıktığı açıklandı. ASAT'ın emanet hesabındaki para hareketleriyle ilgili bir ihbarı değerlendiren ASAT yönetimi, emanet hesaptan 175 bin 600 lira tutarında bir bedelin bir firmasının hesabına aktarıldığını fark etti.

PARA GERİ ALINDI
Bunun üzerine idari soruşturma başlatıldı ve S.İ. açığa alındı. Konu aynı zamanda Cumhuriyet Başsavcılığı'na da bildirildi. Adli soruşturma gerçekleştirildi. İnşaat şirketiyle de iletişime geçen ASAT yönetimi parayı geri talep etti. İnşaat şirketi de bunun üzerine parayı iade etti.

İNTİHARA KALKIŞTI
Bu arada S.İ. isimli şef memurun ilaç içerek intihar etmeye kalkıştığı öğrenildi. Hastanede tedavi altında bulunan S.İ'nin hayati tehlikeyi atlattığı açıklandı. S.İ'nin emniyet güçlerine vereceği ifade ile olayla ilgili sis perdesi daha da aralanacak. S.İ'nin aynı yerde çalışan nişanlısı E.Ö. de soruşturma sonuna kadar açığa alındı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İSKİ’ye benzetti kendi adamı çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN