Hoca’nın haldeki kıyağı sona erdi

Akaydın döneminde elektrik-su dahil aylık 212 liraya kiralanan günübirlik ardiyelerdeki kıyak bitti. Milyonluk sözleşme yapıldı

Giriş Tarihi: 21.5.2016
Hoca’nın haldeki kıyağı sona erdi
Antalya'daki toptancı hallerde sağladığı denetim sayesinde bir yılda milyonlarca liralık gelir artışı sağlayan Büyükşehir Belediyesi, Başkan Menderes Türel'in "'nın kör kurşunun peşine düşer hesabını sorarım" sözünü de gerçeğe dönüştürdü. Eski Başkan 'ın günübirlik ardiyelerde yaptığı kıyak kiralamaları bitiren Büyükşehir yönetimi her yıl belediye kasasından çıkan binlerce liralık elektrik-su sının önüne geçti ve sadece 24 ardiyeden yıllığı 425 bin lira gelir getirecek sözleşme imzaladı. Mustafa Akaydın döneminde Antalya Hali'nde bulunan 24 günübirlik ardiye alanı, eşine az rastlanacak bir yöntemle yıllık 61 bin 105 TL'ye kiralandı. Sözleşmeye göre ardiyelerin elektrik ve su paralarını da belediye ödüyordu. Aylık ortalama 212 TL'ye kiralanan işyerleri, elektrik ve su ücretlerinden dolayı belediyeyi zarar ettiriyordu. Günübirlik ardiye alanlarının kirası 2013 yılında toplamda 88 bin 320 TL'ye çıkarıldı ancak elektrik ve su faturaları nedeni ile belediyenin zararı sürdü.

KIYAK SON BULDU
Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in talimatı ile bir yandan modern haller kurmak için çalışırken diğer yandan da hal esnafı ile toplantılar yaparak sorunlara çözüm bulmaya çalışan hal yönetimi günübirlik ardiyelere de el attı. Akaydın'ın kıyağını bitiren Büyükşehir yönetimi tarafından 2016 yılında kira bedeli yıllık 208 bin TL'ye çıkarıldı. Böylece kiralanan işyerlerinin aylık kirası, elektrik ve su hariç 722 TL'ye yükselmiş oldu.

GEÇMİŞ FATURALAR
Kiracılar ayrıca geçmişe dönük toplam 78 bin TL elektrik ve su parası ödedi. Günübirlik ardiyeleri kiralayan esnaf, hal içi bildiriminde bulunabilmek böylece de yüzde 2 olan rüsumları yüzde 1'e düşürmek için kişi başı 37 bin TL'den toplamda 888 bin TL katkıda bulunmayı gönüllü olarak kabul etti. Kiracılar ayrıca geçmişe dönük tüm borçlarını da kapatmaya taahhüt etti.

HESAP ÇOK BASİT
Büyükşehir yetkilileri, günübirlik ardiye alanlarındaki kıyak kiralamanın son bulması ile belediye kasasına 4 yılda bir milyon 700 bin lirayı aşan bir para gireceğini vurguladı. Yetkililer, esnafın ödemeyi taahhüt ettiği 888 bin liranın yanı sıra kiralardaki farkla da 4 yılda 800 bin liranın üzerinde gelir sağlanacağını belirterek bu paraların da Antalya'ya yapılan hizmetlerde kullanılacağını söyledi

ANTALYA / SABAH
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hoca’nın haldeki kıyağı sona erdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN