Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Zeytinköy kabuğunu kırıyor

Güvenlik ve suçu önleme projesi olarak başlayan Zeytinköy Sosyal, Ekonomik ve Kültürel Gelim Projesi, zamanla bir sosyal dönüşüm projesi halini aldı. Vali Yardımcısı Baştürk, çalışmalarla ilgili bilgi verdi

Giriş Tarihi: 21.5.2016
Zeytinköy kabuğunu kırıyor
Antalya eski Valisi Ahmet Altıparmak zamanında başlatılan Zeytinköy Projesi'nde yeni bir perde açılıyor. Asay ve güvenlik gibi suç eylemlerinin faillerinin yoğun olarak Zeytinköy'de barındığı tespitiyle başlangıçta bir 'güvenlik ve suçu önleme' projesi olarak başlayan Zeytinköy Sosyal Ekonomik ve Kültürel Gelişim Projesi, zamanla bir sosyal dönüşüm projesi halini aldı. 2010 yılında başlanan projede son dönemde önemli adımlar atılmaya başlandı.

ÜNİVERSİTE ELİ DEĞECEK
Son gelişme ise Akdeniz Ünversitesi'nin de sürece dahil olmasıyla yaşanacak. Vali Yardımcısı Canan Hançer Baştürk Akdeniz Üniversitesi ile bir protokol imzalamaya hazırlandıklarını belirterek, "Öğrenciler ve hocalarımız İngilizce ve matematik başta olmak üzere farklı alanlarda bölgede yaşayan öğrencilere gönüllü ders verecekler" dedi. Dünyada dezavantajlı gruplara karşı kamu-üniversite iş birliğinin yoğun şekilde gerçekleştiğinin altını çizen Baştürk, "Hocalarımız ve öğrencilerimiz sadece ders vermekle kalmayacak, bölgede yaşayan halka da rol model olacaklar. Özellikle bölgede yaşayan kadınların ve çocukların böyle bir rol modele ihtiyacı var" diye konuştu.

MERKEZDE KADIN VAR
Zeytinköy Projesi'nin bölgede yaşayan kadınları merkez aldığını ifade eden Baştürk, 'Bir erkeği eğitirseniz, bir adamı eğitirsiniz. Bir kadını eğitirseniz, bir kuşağı eğitirsiniz' sözünü hatırlattı. Bölgede yaşayan kadınlara yönelik meslek edindirme amaçlı iş kurslarında 7 ayı geride bıraktıklarını hatırlatan Baştürk, ilk etapta kursların mum işleme sanatıyla başladığını hatırlattı. Kursa katılan kadınların her şeyiyle bir bibloyu yapabilecek hale geldiklerinin altını çizen Baştürk, "Hediyelik eşya alanında eğitimler devam edecek. 2'nci ve 3'üncü etap eğitimleri de şimdiden planlıyoruz" dedi.

OTELLERDE SATILACAK
Bu kurslar sonunda çıkan ürünlerin değerlendirilerek kadınlara ek gelir kaynağı olmasını hedeflediklerinin altını çizen Baştürk, "Hediyelik eşyaların satılması konusunda düşüncelerimiz var. Belediyelerin pazarlarında satılmasını ediyoruz. Otellerle görüşüyoruz. Otellerde stantlar kurulabilir" ifadelerinde bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zeytinköy kabuğunu kırıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN