Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ar-Ge yaptık inandıramadık

Kendi Ar-Ge biriminde geliştirdiği kontrol kartıyla soğutma sistemlerinde yüzde 50’ye varan tasarruf sağlayan Cantek, Türk tüketicisine kendisini inandıramadı, yabancı firmalar ise büyük ilgi gösterdi

Giriş Tarihi: 31.5.2016
Ar-Ge yaptık inandıramadık
Endüstriyel soğutma sistemleri sektöründe Türkiye'nin en büyük kapalı alan fabrikasına sahip Cantek Soğutma Sistemleri, Ar-Ge birimiyle sektöre büyük bir yenilik getirdi. Soğutma sistemleri sektöründe Ar-Ge bölümüne sahip tek firma olan Cantek, geliştirdiği yeni nesil kontrol kartıyla soğuk hava depolarında yüzde 50'ye varan tasarrufa imza attı.

YABANCILAR DAHA YAKIN
Ancak Cantek Yönetim Kurulu Başkanı Can Hakan Karaca, Türk müşterisine kendisini anlatamamaktan dertli. "Fabrikaya harcadığımız paradan daha fazlasını Ar-Ge için harcadık" diyen Karaca, bunun da meyvesini aldıklarını söyledi. Türkiye'de ürünü pazarlarken sorun yaşadıklarını ifade eden Karaca, bir market zinciriyle yaşadıkları olayı şöyle anlattı:

GÖRMEDEN RAPOR VERDİLER
"Tüm soğutma sistemlerini değiştirmeyi düşünen bir marketler zinciri sistemin tasarruf ettiğini bir üniversiteden raporla onaylatmak istedi. 3 profesör konuyla ilgili sözde inceleme yaptı ancak gelip bizim sistemimizi incelemeye bile zahmet etmediler. Böyle bir sistemin neden olamayacağıyla ilgili bir rapor hazırladılar. Daha sonra o profesörlerden biriyle karşılaştık ve sistemin nasıl çalıştığını anlattım. Bana 'çok akıllıca' dedi. Bunu itiraf etti ama raporu yine de değiştirmedi."

BAŞKAN BİLE DEĞİŞİR
Karaca, yerli firmaların mesafeli yaklaşımına karşın yabancı firmaların yüzde 50'ye varan enerji tasarrufu sağlayan sisteme büyük ilgi gösterdiğini ifade etti. Gürcistan'dan Fas'a, 'dan Etiyopya'ya kadar 45 ülkeye ihracat yaptıklarını şimdi de Küba'ya ihracat yapmaya hazırlandıklarını dile getiren Karaca, "ABD'li market zinciri Wal-Mart'ın merkezine sistemi kurduk. Yüzde 40'ın üzerinde enerji tasarrufu sağlanınca, firma ABD'deki depoları da değiştirme kararı aldı. Firma yetkilisi bana, 'Biz enerjide yüzde 10 tasarruf için Amerika Başkanı'nı bile değiştiririz' diyerek, konuya verdikleri önemi vurguladı" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ar-Ge yaptık inandıramadık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN