Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’de ‘uyarı’ krizi

İl Başkanlığı tarafından kesin ihraç istemiyle disipline gönderilen meclis üyeleri Zafer Yörük ve Özkarabekir’e uyarı cezası verildi

Giriş Tarihi: 1.6.2016
CHP’de ‘uyarı’ krizi
Antalya İl Başkanlığı tarafından disipline gönderilen Büyükşehir Belediye Meclisi üyeleri Özkarabekir ve Zafer Yörük'ün cezası belli oldu. CHP İl Başkanı Semih Esen'in kesin ihraç talep ettiği iki meclis üyesine uyarı cezası verildi. Disiplin süreci, Büyükşehir Beldiyesi'nin Nisan ayı meclis toplantısında başlamıştı. Erol Özkarabekir'in İmar ve Bayındırlık Komisyonu üye seçiminde partisinin grup kararı dışında Zafer Yörük'ü aday göstermesi mecliste iplerin gerilmesine neden olmuştu.

CHP'DE GÜÇLER SAVAŞI
CHP'li meclis üyesi Mustafa Reşat Oktay'ın komisyon üyelerine istifa çağrısı sonrası, Özkarabekir, bir dönem önce MHP'den meclis üyesi olan Oktay'a tepki göstererek, "Sen kimsin de istifaya çağırıyorsun? Önce CHP'li ol faşist" demişti. Küfürlerin havada uçuştuğu kavgayı, güvenlik görevlileri ve meclis üyeleri araya girerek zor ayırmıştı. Yaşanan tartışmanın ardından Özkarabekir ve üyelikten istifa etmeyen Yörük grup kararına aykırı hareket ettiği gerekçesiyle kesin ihraç talebiyle disipline sevk edilmişti. Disiplin süreci, CHP içindeki güçler savaşını da ortaya çıkardı. İki meclis üyesinin sadece uyarı cezası almasında CHP Milletvekili Devrim Kök'ün etkili olduğu iddia edildi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun da katıldığı çalışma ve değerlendirme toplantısının gerçekleştiği Belek'teki otele gelen Özkarabekir'in, Devrim Kök'le uzun süre sohbet etmesi dikkat çekmişti.

ASIL UYARI KİME VERİLDİ
Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç de Zafer Yörük'ün partiden ihraç edilmesi talebine ciddi şekilde karşı çıkmıştı. Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal'ın ise ihraç konusunda Semih Esen'le ortak tavır takındığı öğrenilmişti. Bu tabloda verilen uyarı cezası, CHP il yönetimine bir uyarı şeklinde algılandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CHP’de ‘uyarı’ krizi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN