Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hoca kandırdı Türel buldu

Akaydın ‘100 bin kiye iş’ vaadi sözünü 5 yılda yerine getirmedi. Başkan Menderes Türel ise 14 ayda 3 bin 458 kişiyi işe yerleştirdi

Giriş Tarihi: 3.6.2016
Hoca kandırdı Türel iş buldu
Antalya Büyükşehir Belediyesi yine ezber bozdu. Eski Başkan 'ın seçim vaadi olan '100 bin kiye iş' 5 yılda sadece afişlerde kalırken, Başkan Menderes Türel'in göreve gelmesiyle 14 aylık dönemde rakamlar tavan yaptı. '100 bin kişiye sürekli istihdam, 10 bin ev hanımı ve 5 bin gence sertifikalı ve sigortalı acil hazır iş' vaatleri ile göreve gelen Akaydın döneminde kurulan İstihdam Bürosu'na 5 yılda 10 bin işsizin başvuru yaptığı belirlendi. Sözünü tutmayan Akaydın'ın aksine Türel döneninde Büyükşehir'in hayata geçirdiği İş Danışma Ofisi, umut kapısı oldu.

RAKAMLAR BELGELEDİ
İş Danışma Ofisi'ne, açıldığı 1 Şubat 2015 tarihinden 2016 Mayıs ayına kadar, 14 aylık dönemde toplamda 12 bin 629 başvuru yapıldı. 6 bin 498 kişi ise işe yönlendirilirken, bunların 3 bin 458'i işe yerleştirildi. 696 kişinin ise iş başvurularının takip aşamasında olduğu öğrenildi. Bin 376 kişi ise yönlendirilen iş görüşmesine gitmedi. Akaydın'ın 5 yıllık görevi süresince 3 bin 500 kişi işe yerleştirilmiş, ancak işe yerleştirilenlerin yaklaşık 2 bin 700'ü Büyükşehir Belediyesi'nde çalıştırıldığı ortaya çıkmıştı. Özel sektörde işe yerleştirilenlerin sayısı ise 800'ü aşmamıştı.

FATURA BELEDİYEYE
Akaydın döneminde, Büyükşehir Belediyesi'nde de personel alımlarının özellikle son yılda yoğunlaşması dikkat çekmişti. Belediyeyi istihdam kapısına çevirmenin faturası ise Antalya'ya çıkmış, 2009'da 4 bin 175 olan personel sayısı 5 yılda 8 bin 642'ye yükselmişti. 5 yılda ihtiyaç olmadığı halde işe alınan personele harcanan paranın 470 milyon liraya ulaşması Antalyalılara yapılacak yatırımlardan karşılanmıştı. Büyükşehir Belediyesi Sosyal İşler Daire Başkanlığı tarafından Akaydın döneminde kurulan Kariyer Ofisi Özel İstihdam Bürosu ise 2014 Haziran ayı meclisinde kapatılmıştı.

ASMEK KATKISI BÜYÜK OLDU
İstihdam yaratmada Antalya Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları'nda (ASMEK) büyük katkısı olduğu belirtildi. Özel sektörün taleplerini gözetilerek açılan kursların sektörlerin yetişmiş personel talebini karşıladığı ifade edildi. Ayrıca ASMEK ve KOSGEB'in ortaklaşa düzenlediği 70 saatlik 'Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Programı' ile de kendi işini kurmak isteyenlere destek olunduğunun altı çizildi. Tüm bu çabaya karşın, İş Danışma Ofisi'ne yapılan başvurularda toplamda 5 bin 452 kişi ise Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Mustafa Akaydın döneminde zirve yapan eski alışkanlıkla sadece belediyede çalışmak istediğini belirtti.

TÜREL EZBER BOZDU
Belediyelerin iş kapısı değil, hizmet kapısı olduğunu vurgulayan Türel'in başkanlığında Büyükşehir Belediyesi, istihdam konusunda da ezberleri bozdu. Yapılan işe yerleştirmelerin tamamının özel sektörlere yönelik olması dikkat çekti. Böylece hem işsizliğin düşürüldüğü hem de özel sektörün personel ihtiyacının karşılandığı vurgulandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hoca kandırdı Türel iş buldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN