Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’de kavga alevlendi

içindeki güç savaşı, Büyükşehir Meclisi’nin Nisan ayı toplantısındaki kavgayla gün yüzüne çıktı. Partinin önemli isimleri birbirlerini ağır ifadelerle suçladı

Giriş Tarihi: 7.6.2016
Antalya CHP’de kavga alevlendi
Antalya Büyükşehir Belediyesi Nisan ayı meclis toplantısında İmar ve Bayındırlık Komisyonu üyeliği seçimiyle başlayan 'disiplin süreci', içindeki güç savaşını gün yüzüne çıkarttı. 'Kesin ihraç' istemiyle disipline sevk edilen CHP'nin Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Erol Özkarabekir ve Zafer Yörük'ün 'uyarı' cezası alması gözleri il yönetimine çevirdi. İİhraç cezası vermeyen disiplin kuruluna baskı yapıldığı iddia edildi.

BAŞKANLAR KARŞI KARŞIYA
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun da katıldığı çalışma ve değerlendirme toplantısının gerçekleştiği Belek'teki otele giden Özkarabekir'in, Devrim Kök ile uzun süre sohbet etmesi de bu iddiayı doğrular görüntünün ortaya çıkmasına yol açmıştı. CHP'deki olay son olarak Şoförler Odası'nda gerçekleşen CHP Kepez İlçe Danışma Meclisi'nde tartışma yarattı. İl Başkanı Esen'in salona 60-70, Turgay Genç'in ise 10 kişilik bir grupla gelmesi dikkat çekti. Esen ile Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç arasında restleşmeye varan karşılıklı diyalog yaşandı. Esen, burada yaptığı konuşmada grup kararına uyulmaması nedeniyle CHP'li komisyon üyelerinin AK Parti meclis üyelerinin oylarıyla seçilmesinin doğru olmadığını söyledi. Esen, Başkan Genç'i de isim vermeden Özkarabekir Yörük'e sahip çıkmakla suçladı. Genç ise, İl Başkanı Esen'i arkadan konuşmakla ve yalan söylemekle suçlayıp, "Madem destek olmuyorsun bari bize gölge etme" sözleriyle yaşananlara tepki gösterdi.

AVCUNUZU YALARSINIZ
Disiplin sürecinden sonra bazı grupların istifa beklentisi içerisine girdiğini söyleyen Esen, "Şimdi birileri diyor ki 'İl Başkanı'na bak. Disiplinden bile karar çıkartamıyor. İstifa etsin. Avucunuzu yalansınız. Partinin grup kararına karşı AK Parti oylarıyla üye seçtirenlere mi partiyi bırakacağım? Ensenizin kökünü gördüğünüzde ancak o günü görürsünüz" dedi.

KARAR SONRASI
Uyarı cezasının açıklanmasından sonra İl Başkanı Esen, örgütünün dizayn edilmek istendiğini iddia ederek verilen cezayı hukuk garabeti olarak nitelendirmiş ve kararı Yüksek Disiplin Kurulu'na taşıyacağını açıklamıştı. İl Disiplin Kurulu'na CHP Parti Meclisi üyesi de olan bir milletvekilinin baskı yaptığı iddiası ise gözleri Milletvekili Devrim Kök'e çevirdi. Kök, iddiaları sosyal medya üzerinden yalanlarken "Disiplin Kurulu, ömrünü ve siyasi hayatını CHP'ye hizmet etmekle geçirmiş, parti ahlakı ve hukukunu çok iyi bilen arkadaşlarımızdan oluşmuştur. Zaten daha birkaç ay önce yapılan Antalya İl Kongresinde, Sayın İl Başkanımız da öyle düşünmüş olacak ki Disiplin Kurulu listesini hazırlarken bu arkadaşlarımızı değerlendirmiştir" diyerek cevap verdi.

KUTLAMA MESAJI TEPKİ ÇEKTİ
Yaşanan disiplin tartışmasının son halkası ise CHP'nin Büyükşehir Belediyesi eski grup sözcüsü olan Ruhi oldu. Nisan ayında grup sözcülüğünden alınan Beşiktaş'ın sosyal medya hesabından, hükümete yazdığı kutlama mesajı, parti içinde tepki çekti. Beşiktaş'ın yönetim kuruluna ifade vereceği, savunmanın yeterli görülmemesi halinde ise sürecin İl Disiplin Kurulu tarafından yürütüleceği öğrenildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya CHP’de kavga alevlendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN