Konyaaltı silbaştan

Büyükşehir Belediyesi, 6.2 kilometre uzunluğundaki Konyaaltı sahilini baştan yaratacak proje için düğmeye bastı

Giriş Tarihi: 8.6.2016
Konyaaltı silbaştan
Antalya'nın dünyaca ünlü Konyaaltı sahilini yaratacak proje, Büyükşehir Belediyesi ve Mimarlar Odası'nın birlikte gerçekleştirdiği yarışmayla ortaya çıktı. Konyaaltı sahilinin Beach Park alanını koruma kullanım dengesinde yeniden düzenlenmesi, projenin dikkat çeken bir özelliği olarak ön plana çıkıyor. Projede genel ilke olarak kentin sahil arkasında kalan kısmı ile sahili bütünleştirme benimsenirken, bu amaçla yeşil alanların denize kadar kesintisiz ulaşması hedeflendi. Hazine mülkiyetindeki yerlerin Büyükşehir Belediyesi'nce kiralanması için 'nca görüşmeler yapıldı, ilgili protokoller hazırlandı. Cuma günü toplanacak Büyükşehir Belediye Meclisi'nde söz konusu protokollerin imzalanması için Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Encümene yetki talep edecek.

1 MİLYON 400 BİN TL KİRA
Protokollerin ilki Beach Park'ı kapsıyor. Büyükşehir Belediyesi, 226 bin 406 metrekarelik sahilin bu bölümünde 10 büfe ve bu büfeler önünde 580 metrekare alan ve toplam 9 bin metrekarelik 9 şemsiye ve şezlong alanı, farklı büyüklüklerde 23 çay bahçesi, 2 adet lokanta ve 48 metrekarelik gazino yeriyle birlikte yine farklı noktalarda toplam 278 araçlık otopark alanıyla ilgili Maliye Bakanlığı'yla kira sözleşmesi imzalayacak. Büyükşehir sahilin bu alan için Maliye Bakanlığı'na 1 milyon 400 bin TL kira ödeyecek. Maliye Bakanlığı, Büyükşehir Belediyesi'nden, alanı kendisi ya da kendisine bağlı şirketlerin işletmesi halinde elde ettiği gelirden yüzde 2 pay talep ederken üçüncü kişilerin devreye girmesi halinde bu pay yüzde 30'a çıkacak.

30 YIL UYGUN BULUNDU
Maliye Bakanlığı kira ve arz bedellerinin tamamının eksiksiz ödenmesi ve alanın imar ve uygulama planlarına uygun kullanılması halinde yeniden kıymet takdiri yaparak 30 yıla tamamlanmasının uygun olduğuna karar verdi. Maliye Bakanlığı'yla imzalanacak ikinci kira protokolü ise Konyaaltı sahilinden denize ulaşan Boğaçayı'nın doğusu ile Beach Park'ın batı girişi arasında kalan kısmı kapsıyor. Bu alanda 23 büfe yeri, bu büfeler önünde alan ve 19 bin metrekare kumluk alanda yer alacak 19 adet şemsiye ve şezlong yeri yapacak. Bu alan için yıllık kıra bedeli ise 1 milyon 885 bin 795 TL oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Konyaaltı silbaştan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN