Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ruhsat verecektin neden mühürledin?

Alanya Belediyesi, imar planında park olarak düzenlenmiş alandaki kaçak ı mühürledi ama mühürü mahkemede savunmadı şimdi de işyeri açma ruhsatı verdi

Giriş Tarihi: 13.6.2016
Ruhsat verecektin neden mühürledin?
Alanya Belediyesi, imar planında park olarak düzenlenmiş 98 metrekarelik alandaki kaçak ı önce tutanak tutup mühürledi. Buna karşın inşaat faaliyetleri devam etti. Ardında 4 katlı işletmeye işyeri açma ruhsatı verildi. Aynı işletmenin şimdi de içki ruhsatı için müracaat etmesi bölge halkını çileden çıkarttı.

YAPI TATİL ZAPTI
Tartışmalı süreç Nisan ayında esnafı ve vatandaşların, imar planında park ve yeşil alan olarak düzenlenmiş olan alandaki inşaat faaliyetleriyle ilgili şikayette bulunmasıyla başladı. Bunun ardından Alanya Belediyesi, 19 Nisan'da 'yapı zaptı' tutarak inşaatı mühürledi. Alanya Kaymakamlığı da Kıyı Denetim Komisyonu'ndan ruhsatsız yapının eski haline getirilmesini de istedi.

İNŞAAT DEVAM ETTİ
Ancak mühürlenen inşaatta çalışmalar devam edince, Alanya Kaymakamlığı işletmede yapı tatil zaptı yapılması rağmen çalışmaların devam ettiğine dair şikayetini bu kez Alanya Liman Başkanlığı'na bildirdi. Alanya Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ile birlikte denetim ve incelemede bulunmak üzere işletmeye giden Alanya Liman Başkanlığı, mühürlenen işletmede çalışmaların devam ettiği ve işletmenin uyarıldığı bilgisini yasal imza altına aldı.

TUTANAK TUTULDU
28 Nisan tarihli bu tutanakta, "Söz konusu işletmede yapılan denetimde çalışmaların devam ettiği, Alanya Belediyesi Zabıta birimlerince çalışmaların durdurulması hususunda yasal uyarılarda bulunulmuştur. Çalışma yapılan alanın fotoğrafları çekilip tutanak tanzim edilmiştir" denildi.

MAHKEME KARARI
Antalya 1'inci İdare Mahkemesi'nin 5 Mayıs'ta verdiği yürütmeyi durdurma kararı sonrası ise yeni bir süreç başladı. Alanya Belediyesi'nin mahkemeye savunma vermemesi, 'inşaata göz yumuldu' tartışmalarını da beraberinde getirdi. Son olarak da mahkeme konuyu görüşmeden Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Kula imzasıyla işletmeye 10 Mayıs'ta içkisiz ruhsat verilmesi iddiaları güçlendirdi.

İÇKİ RUHSATI TARTIŞMASI
Son olarak da işletmenin içkili ruhsat için başvuruda bulunması bardağı taşıran son damla oldu. DSİ'nin bitişiğinde yer alan işletmeye içki ruhsatı verilemeyeceğini iddia eden vatandaşlar ve çevre esnafı dayanak olarak da işyeri açma ruhsatının 30'ncu maddesinde yer alan "Hükümet binalarına yakın yerde içki ruhsatı verilemez" hükmünü gösterdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ruhsat verecektin neden mühürledin?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN