Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Baba olmak için geç kalmayın

Giriş Tarihi: 17.6.2016
Baba olmak için geç kalmayın

Özel Medisu Hastanesi Tüp Bebek ’nden Op.Dr. Duman; baba adaylarının davranışlarının da oldukça önemli olduğunun altını çizdi

Tüp bebek tedavsinde genelde anne adaylarının zor ve stresli bir dönemden geçtikleri söylenir. Özel Medisu Hastanesi Tüp Bebek Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr. Koray Duman; bu dönemde yalnızca anne adaylarının değil, baba adaylarının davranışlarının da oldukça önemli olduğunun altını çizdi.

ALKOL,SİGARA BIRAKILMALI
Op. Dr. Duman; tedaviden önce başarıyı arttırmak için hem anne hem de baba adayının detaylı bir şekilde incelenmesi gerektiğini, baba adayının tedaviye başlamadan 3 ay önce alkol ve alışkanlıklarını bırakmasını, öncesinde geçirilmiş ateşli bir hastalık ya da iltihap, enfeksiyon gibi durumları varsa mutlaka doktoruna bildirmesini önerdi. Duman, sözü geçen durumların baba adayının sperm sayısını ve kalitesini etkilediğinin yapılmış birçok bilimsel çalışma ile kanıtlandığını hatırlattı.

OLUMLU ETKİSİ VAR
Op.Dr. Duman tüp bebek tedavisi boyunca çiftlerde yoğun stres yaşandığını; stresi yaşayan anne adayı olduğundan, tedavide baba adayının rolünün daha önemli hale geldiğini vurguladı. Çiftlerin bu dönemde birbirine destek olması gerektiğini belirten Duman, "Embriyo transferi sonrasında gebeliğin anlaşılmasına kadar olan 12 günlük sürede annenin rahat, stressiz ve huzurlu olması olumlu etki etmektedir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Baba olmak için geç kalmayın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN