Gebelikte amniyo sıvısı azalırsa?

Kadın Doğum Uzmanı Opr. Dr. Güray Ünlü, sağlıklı bir bebek gelişimi için bebeğin içinde bulunduğu amnionmayinin yeterli olması gerektiğini söyledi

Giriş Tarihi: 19.6.2016
Gebelikte amniyo sıvısı azalırsa?
Kadın Doğum Uzmanı Opr. Dr. Güray Ünlü, sağlıklı bir bebek gelişimi için bebeğin içinde bulunduğu amnionmayinin yeterli olması gerektiğini söyledi. 32. gebelik haftasına kadar bu sıvı hacminin giderek arttığını belirten Opr. Dr. Ünlü "32. haftadan doğuma kadar sıvı miktarı genelde artmaz ve yaklaşık olarak aynı düzeyde kalır. Son haftalarda bir miktarda azalma gözlenebilir" dedi.

TANI ULTRASONLA KOYULUR
Su azlığının tanısının sadece ultrason ile koyulabildiğini vurgulayan Ünlü, "Dört farklı kadranda su boşluklarının ölçülmesi ile bir değerlendirme yapılır. Oligohidramnios denilen su azlıklarında, öncelikle zarların yırtılması sonucu amnion sızıntılarının olabileceği düşünülmelidir. Bebeğin suyunu bebeğin kendi idrarı oluşturur. Bebeğin mesanesinde idrar görmek amnion üretebildiğini düşündürmelidir. Bebeğin mesanesinin idrarla olduğunun görüldüğü durumlarda, su kaçaklarının olabileceği akla daha çok gelmelidir. Bebeklerdeki böbrek ve idrar yolları anomalileri de su azlığı yapabilir. Su azlığı yaşayan bebeklerin bir kısmında genetik anomaliler olabilir" diye konuştu. Bazen annenin plasenta yetmezliklerinin yani bebeğe yeterince kan akımı gönderememesinin su azlığında etken olabileceğini belirten Ünlü, "Bu tür durumlarda bebekte gelişme geriliği de olaya eşlik eder. Annedeki hipertansiyon, pıhtılaşma problemleri, immün hastalıklar plasenta yetmezliği nedeni olabilir. Su azlığı eğer çok değilse takip programına alabiliriz. Fakat su azlığı şiddetli düzeydeyse doğum düşünülmelidir. Bebekte olgunlaşma sağlayıcı bazı ilaçlar mümkün olduğunca çabuk uygulanmalıdır. Bu esnada yakın NST takipleri ve göbek akımı takipleri zorunludur" dedi.

SÜREÇ İYİ YÖNETİLMELİDİR
Uzun süreli su azlıklarının bebekte kötü etkiler yaratabileceğini belirten Ünlü, "Bebekte akciğer gelişme sorunları, yüz bölgesinde gelişim anomalileri, ayaklarda yapısal bozukluklar gözlenebilir. Annenin bol su içimi bebeğin suyunu arttırmak anlamında hafif de olsa iyi sonuçlar verebilir. Fakat bu durum az su içildiği için su azlığının olduğu gibi anneyi suçlayıcı, yanlış yorumlara yol açmamalıdır. Su azlığı bebek için risk teşkil eden bir durum olduğundan iyi yönetilmesi gereken bir süreçtir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gebelikte amniyo sıvısı azalırsa?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN