Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Multifokal le görme konforu

Opr. Dr Kaya, multifokal göz içi uygulaması ile hastaların hem yakın hem de uzağı görme sorunlarına çözüm getirilebildiğini söyledi

Giriş Tarihi: 19.6.2016
Multifokal lensle görme konforu
İyi uygulanmış ler, göz içinde ömür boyu problem çıkarmadan kalabiliyor. Kayagöz Merkezi'nden Opr. Dr Halil İbrahim Kaya, multifokal lenslerin artık ameliyatlarında, hipermetroplarda, hafif katarakt başlamış hastalarda, astigmatlarda hatta bazı miyoplarda bile kullanılabileceğini söyledi. Kaya, "Çeşitli göz kusurlarının tedavisinde kullanılan ve lazer si gibi gün geçtikçe gelişen multifokal göz içi lensler, uzmanlar tarafından miyop, astigmatizma, hipermetrop ve özellikle katarakt cerrahisi için çok önemli bir yol olarak görülüyor. Göz içi lensler standart lenslerle aynı kolaylıkla uygulanıyor ve iyi uygulandığı takdirde lazer cerrahisinin veremediği kadar kalıcı özellikler gösteriyor. Bu lensler hastaların ömür boyu iyi görmesini sağlıyor" dedi.

EN GÜVENİLİR NOKTA
Multifokal lens uygulamasının genişleyen seçeneklerle en güvenilir noktaya doğru gittiğini belirten Op. Dr. Kaya, "Artık katarakt ameliyatlarında, hipermetropların zaman içerisinde belirgin hale gelen uzak problemlerini düzeltmede, hafif katarakt başlamış hastalarda, hatta miyoplarda bile çok odaklı göz içi lensleri kullanıyoruz" dedi. Göz içi lenslerin özellikle katarakt hastalarında avantaj sağladığını belirten Op. Dr. Kaya "Kataraktı yeni başlamış hastalarda da bu yöntemi kullanıyoruz. Çünkü bu yöntemle hastayı hem kataraktından kurtarabiliyor hem de yakın ve uzak görme kusurlarını aynı anda düzeltebiliyoruz" diye konuştu. Akrilik ve silikon gibi farklı malzemelerle yapılan göz içi lenslerin gün geçtikçe geliştiğini ve güvenirliliğinin arttığını vurgulayan Op. Dr. Kaya, "Lensin yapıldığı maddelerle göz herhangi bir reaksiyona uğramıyor. Uygun şekilde göze yerleştirilen göz içi lensler daha sonra hiçbir probleme de neden olmuyor" dedi. Op. Dr.Kaya; gelişen teknoloji ile göz içi lenslerin hemen hemen her göze uyumlu hale getirildiğini söyleyerek, "Lenslerin değişik yapıları ve muazzam optikleri sayesinde; 'Acaba lens bozulur mu, göz içinde lensin üstünde birikim olur mu?' gibi düşüncelerimiz artık son buldu" diye konuştu. Lazer operasyonu için gelen hastalara muayeneden sonra göz içi lensleri önerebildiklerini belirten Op. Dr. Kaya, beklentisi yüksek olan hastalarda göz içi lens operasyonlarının tercih edildiğini söyledi.

KONFORDA SINIR TANIMIYOR
Sarı nokta hastalığı ihtimali olan kişilerde bazı göz içi lenslerin özel bir renk ile kaplanabildiğini ve güneş ışınlarından gelen zararı engelleyip olası bir sarı nokta hastalığına engel olabildiğini belirten Kaya bu tedavide optik olarak lensin üzerine uygulanan birkaç yöntem olduğunu söyleyerek, "Şimdilerde lensin açılıp kapanan ve şişen şeklinin yapımına doğru gidiliyor. Bunlara akomodatif lensler diyoruz. Aynı kendi doğal merceğimiz gibi yakına ve uzağa bakarken açılıp kapanan bir şekle sokulmaya çalışılıyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Multifokal lensle görme konforu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN