Geriye acı kaldı

Giriş Tarihi: 28.6.2016
Geriye acı kaldı

Kumluca ve Adrasan’da çıkan orman ları büyük ölçüde kontrol altına alındı. Yangında 550 hektar orman kül oldu, 30 ev yandı, 43 hayvan telef oldu

Antalya'nın Kumluca ilçesi tam anlamıyla bir felaketin eşiğinden döndü. Kumluca'da başlayan ve tam kontrol edildi derken tekrar alevlenen a bir de Adrasan-Olimpos'ta başlayan orman yangını eklenince ekipler büyük zorluk yaşadı.

30 EV ALEVLERE TESLİM
Dün sabah saatlerinde büyük ölçüde kontrol altına alındığı bildirilen yangın geride çok acı bir tablo bıraktı. Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez, Kumluca'da 350, Adrasan-Olimpos'ta ise kesin olmamakla birlikte 200 hektar alanın yandığını açıkladı. Adrasan- Olimpos'taki yangında 15 ev küle dönerken 1 keçi, 40 koyun ve 2 inek de yanarak telef oldu. Kumluca'daki yangında ise 15 ev alevlere teslim olmuştu.

KARŞI ATEŞ
Yangın bölgesini helikopter ile inceleyen Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez, Adrasan yangınını karşı ateşle Musa Dağı'na sıkıştırdıklarını söyledi. Yangının bir anda büyüdüğünü belirten Üzmez, "Rüzgarında etkisi ile alevler 20 dakikada bin metre ilerledi. Bu tam bir felaketti. Şu anda yangını kontrol altına aldık. Yerleşim yerlerini tehdit durumu söz konusu değil. 8 helikopter, 2 uçakla müdahalemiz devam ediyor. Akşama doğru bir sonuç alacağımızı düşünüyoruz. Denizden bin metre yükselen bir arazi şartlarında mücadele ediyoruz. Kumluca'da çıkan yangında 350 hektar alan kül oldu. Adrasan'da 200 hektar olduğunu tahmin ediyoruz. Yanan arazinin en kısa sürede kesimi yapılarak ağaçlandırma işlemi yapılacaktır" dedi.

SPEKÜLASYON YAPILIYOR
Kumluca Kaymakamı Polat , bölgelerindeki yangının kontrol altında olduğunu belirterek, Erentepe ve Adrasan Mahallesi'nde soğutma çalışmaları yapıldığını söyledi. Olimpos'taki yangının da yerleşim yerlerinden uzakta devam ettiğini dile getiren Kara, "Herhangi bir yayılma riski yok. Kısa sürede kontrol altına alınarak söndürülecek. Yangının çıkış nedeniyle ilgili sosyal medya üzerinden spekülasyonlar yapılıyor. Şu ana kadar çıkış sebebi ile ilgili bir tespitimiz yok. Özel ekip oluşturduk, çıkış sebebini araştırıyoruz. En kısa sürede çıkış sebebini tespit edip bunu kamuoyu ile paylaşacağız" diye konuştu.

DUMANALTI OLDULAR
Alevlerin Olimpos'ta bulunan pansiyon ve işyerlerine sıçraması önlendi. Alevlerin gelmesi engellense de bölge yoğun duman altında kaldı. boyunca yoğun dumanın etkili olduğunu belirten turistik tesis işletmecisi Canan Yurt, "Gece maskelerle uyuyabildik. Sabah nemle birlikte durum daha kötü hale geldi. Astım ve solunum yetmezliği çeken yakınlarımızı bölgeden tahliye ettik" diyerek yaşadıkları sıkıntıya dikkat çekti.

TÜM ZARAR KARŞILANACAK
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kumluca'da yangından zarar gören vatandaşlarla bir araya geldi. Mahalle sakinlerine zararlarının karşılanacağını söyleyen Çavuşoğlu, "Yeter ki sizlerin canına bir şey olmasın. Allah devletimize zeval vermesin" dedi. Vatandaşlar ise Çavuşoğlu'ndan mahalle içindeki elektrik hatlarının yenilenmesini ve mahalle içine yapılacak göletin biran evvel hayata geçirilmesini istedi. Bakan Çavuşoğlu da bu işin ihale aşamasında olduğunu söyledi.

KAPLUMBAĞAYA SON BİR UMUT
Selefi Mahallesi'nde küçük ve büyük baş hayvanların yanı sıra yüzlerce tavuk da telef oldu. Evin önünde yanan tavuklarla birlikte 4 kaplumbağayı gören çocuklar ise gözyaşlarına boğuldu. Hatice Üras, "Belki yaşıyorlardır" diyerek kaplumbağaların üzerine su döktü ancak hareket etmediğini görünce gözyaşlarına boğuldu.

50 YILLIK EVLERİ YANIP KÜL OLDU
Adrasan'da evini ve tüm mallarını kaybeden 67 yaşındaki Kadriye Kalkan, küle dönmüş evinin bahçesinde gözyaşlarına boğuldu. Yanan evinin 50 yıllık olduğunu da belirten Kalkan, "Burası benim, anam ve babamın emeğinin olduğu evdi. 20 dakikada kül oldu. Kendi canımızı zor kurtardık. Çaresiz durumdayız" diyerek yaşadıkları sıkıntılara dikkat çekti.

TARİH DE YOK OLDU
Emekli İmam Beytul Üras, yangının sadece ormanı değil tarihi de yok ettiğini söyledi. Mahallelerinin Adrasan'ın en eski taş evleri ile ünlü olduğun da belirten Üras, "Alevlerden canımızı zor kurtardık. Toplu iğnemizi bile yanımıza alamadık. O kadar korkunç bir felaketti. Evlerimizle birlikte bir tarih de yok oldu. Acil yardım bekliyoruz" dedi.

BİR MAHALLE KÜL OLDU
Adrasan'daki orman yangını bölgenin tarihi taş evlerini de kül etti. Yangının ilk başladığı nokta olan Selefi Mahallesi'ndeki 15 ev küle dönerken 1 keçi, 40 koyun ve 2 inek de yanarak telef oldu. Yangında canlarını zor kurtaran Selefi Mahallesi sakinleri bir gün sonra küle dönmüş evlerine geri döndüklerinde gözyaşlarına boğuldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Geriye acı kaldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN