Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Turizmciye yeni destek morali

Bakan Nihat Zeybekçi’nin KDV iadesi ve kredi müjdesi ile moral bulan turizmciler ve ile yaşanan gelişmeleri sevinçle takip ediyor

Giriş Tarihi: 29.6.2016
Turizmciye yeni destek morali
Son yılların en kötü sezonunu geçiren Antalyalı turizmciler önce Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi'nin KDV iadesi ve Eximbank kredisi müjdesi ile sevindi, ardından ile ilişkilerin düzelmesi ile morallendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Devlet Başkanı Putin'e yazdığı mektubun karşılık bulması ise sevinci ikiye katladı.

BAKAN NABİ AVCI AÇIKLAMIŞTI
Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı'nın Antalya ziyaretinde yaptığı değerlendirmeler turizmcilerde yeni bir destek paketi beklentisini artırmıştı. Bakan Avcı, sektörün talep ettiği teşvik ve desteklerin netleşmesi için sektörden teklifleri aldıklarını belirterek, bu tekliflerin Bakanlar Kurulu'nda görüşüleceğini açıklamıştı. Birkaç hafta içinde turizmle ilgili ek tedbirlerin devreye sokulacağını duyuran Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin açıklamaları ise yeni destek paketinin içeriğine ışık tuttu. Buna göre yeni bir paketin ilk maddesi turizmcinin ihracatçı sayılarak KDV iadesi kapsamına alınması olacak. Uzun süredir gündemi meşgul eden bu talebin gerçekleşmesi halinde KDV desteği ve Eximbank kredileri ile turizm sektörünün rahat bir nefes alması sağlanacak.

İSRAİLLİLER İYİ TURİSTTİR
Turizmcileri en çok sevindiren gelişme ise Türkiye'nin İsrail ile anlaşması ve ile tekrar yakınlaşmak için attığı adımın karşılık bulması oldu. İsrailli turistin dışarı çıkarak alışveriş de yaptığını ve Antalya için önemli misafirler olduğunu belirten Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık ilk hedefin İsrail'den kısa sürede 1 milyon turiste ulaşmak olduğunu açıkladı. Rusya'nın da ikinci büyük kaynak pazar olduğunu hatırlatan Ayık, "Bu iyimser hava, yumuşama, sanıyorum ki tüm moralleri düzeltecek. İnşallah da en kısa süre içerisinde olumlu şekilde bu görüşmeler neticelenir ve Rusya Federasyonu'nun uygulamış olduğu ambargolar kalkar" ifadesini kullandı.

DEVLET MORALİ ÖNEMLİ
KDV indirimleri ve yeni kredilerin sektör için çok önemli olduğuna da değinen Ayık, sektörün kredileri teminatlandırma konusunda sıkıntı yaşadığını ifade ederek, "Kredi Garanti Fonu'nun görevlendirilip küçük ve orta ölçekli işletmeler için özel enstrümanların devreye sokulması gerekiyor. Bundan sonraki aşaması moral önemli. Devletin 'size destek veriyoruz' vurgusu önemli" dedi. KDV indiriminin de önemli bir konu olduğunu açıklayan Ayık, "Geçici süreli bir KDV indirimi bile kısa vadede sektöre destek verir. Maliyet artırıcı tüm unsurlar gözden geçirilmeli. Emlak Vergisi dahil 8-10 başlıkta ödenen vergi var. Bunlarla ilgili bu dönem için özel düzenlemeler yapılabilir. ÖTV de üzerinde durulması gereken bir diğer konu" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turizmciye yeni destek morali
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN