Türkiye'nin en iyi haber sitesi

1 numaralı sanık Fethullah Gülen

Giriş Tarihi: 3.7.2016
1 numaralı sanık Fethullah Gülen

SDÜ’de yapılan FETÖ/PDY operasyonunda 51’i tutuklu 130 şüpheli hakkında hazırlanan iddianame kabul edildi. 1 numaralı sanık ise Fethullah Gülen

Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından firari şüpheli Fethullah Gülen'in de aralarında bulunduğu 51'i tutuklu 130 şüpheli hakkında 'Silahlı terör örgütü kurma ve yönetme, silahlı terör örgütüne üye olmak, hukuka aykırı kisel verileri kayıt etme, şantaj özel hayatın gizliliğini ihlal etme' gibi suçlardan 68 yıla kadar değişen hapis cezaları istemiyle Cumhuriyet Savacısı Murat Karakaya tarafından hazırlanan 'İddianame' Isparta 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

68'ER YIL HAPİS CEZASI İSTENDİ
İddianamede Fethullah Gülen bir numaralı sanık olarak yer alırken tüm şüpheliler hakkında 40 yıldan 68 yıla kadar değişen hapis cezaları talep edildi. 254 sayfadan oluşan iddianameye göre, terör örgütü üyesi şüphelilerin, örgüt doğrultusunda Isparta ve Süleyman Demirel Üniversitesi'ndeki faaliyetleri düzenledikleri belirtildi. Yapılan çalışmalarda ele geçirilen delil ve hard disklerin incelenmesi sonucu, Fethullah Gülen tarafından örgüt mensuplarına yönelik talimat niteliğinde el yazması gizli belgelere ulaşıldığı, yine ele geçirilen hard disklerin çözümünde ülke genelinde yasadışı yöntemlerle siyasi ve iş adamalarına ilişkin görüntüleri şantaj amaçlı kayıt altına aldıkları da iddianamede yer aldı.

İŞTE YARGILANACAK İSİMLER
1 numaralı sanığın Fethullah Gülen olduğu iddianameye göre yargılanacak isimler arasında, SDÜ eski rektörü Hasan İbicioğlu, SDÜ eski Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Talip Türcan, eski Rektör Yardımcısı ve Deprem Uzmanı Prof. Dr. Şakir Şahin, Ziraat Fakültesi Eski Dekanı Prof. Dr. Zekeriya Akman, Tarımsal Araştırmalar ve Uygulama Merkezi eski Müdürü Prof. Dr. Mustafa Kelen, SDÜ eski Genel Sekreteri Mustafa Diri, Prof. Dr. Yusuf Demir, Doç. Dr. Efkan Uz, Rektörlük Özel Müdürü Yasemin Tarcan, SDÜ Hastanesi eski Müdürü Mehmet Eşref Armağan, SDÜ Hastanesi eski Müdürü Mehmet Eşref Armağan, SDÜ Hastanesi eski Müdür Yardımcısı Bilal Gültekin, SDÜ Hastanesi eski Müdür Yardımcısı Osman Özdemir ve birçok akademisyen, personel ve işadamı bulunuyor.

OLAYLA İLGİLİ 50 MAĞDUR BULUNUYOR
Isparta 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kabul ettiği iddianamede, olayla ilgili 50 mağdur ve şikayetçi vatandaş, işadamı, öğretim üyesi ve Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Isparta Şubesi gibi kurumların tek tek ifadeleri yer aldı. Sanıklarla ilgili istenilen hapis cezaları genelde TCK'nın 314/3 ve 220/5, 107/1 ve 2, 53 ve 134/1, 135/1, 43/2, 204/2, 43/2, 247/1, 249, 250/1, 257/1, 250/1 maddelerinden oluşuyor. Isparta SDÜ'deki FETÖ/PDY operasyonu kapsamında ifade verenler arasında 'Dağhan' kod adlı gizli tanığın beyanlarının bulunduğu iddianamede belirtilirken, tanığın ifadesine ise iddianamede yer verilmedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
1 numaralı sanık Fethullah Gülen
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN