Türkiye'nin en iyi haber sitesi

11 bin metrede insanlık dersi

’dan ’ya gidip ‘Kardeş Kent’ Patnos’u ziyaret eden Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, dönüş yolculuğu sırasında muhalefete yüklendi. Türel, “Bunların vizyonu yok” dedi

11 bin metrede insanlık dersi
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, partisinin çıkarma yaptığı 'dan kardeş kent Patnos ilçesine giderek incelemelerde bulundu. Türel, gece yarısı 'ya dönerken uçakta 11 bin metre yükseklikte basın toplantısı düzenledi. Patnos ve Dedeli beldesine yapılacak 4 milyon 315 bin lira tutarındaki yatırımı eleştiren muhalefete sert cevaplar veren Türel, muhalefeti vizyonsuzluk ve ayrımcılıkla suçladı.

PARAYLA ÖLÇÜLEMEZ
Patnos'a, içinde sosyal tesislerin bulunduğu Kültür Merkezi yapılacağını belirten Başkan Türel, yapılan çalışmaların parayla ölçülemeyeceğini vurguladı. "Bizim oraya yapacağımız maddi yatırımın önemi yok. Onların gönüllerini kazanmak önemli" diyen Türel, "Dünyada terör örgütlerini yalnızlaştırmak böyle mümkün olabiliyor. Kürt vatandaşlarımızın terör örgütüne desteği ciddi şekilde azalmış. Biz buraya gönülleri kazanmaya geldik. Patnos'ta her gün 500 kişilik iftar dağıttık. Bizim paketleri görünce ayrışma olmadığını gördüler. Vatandaş dostluğu bulunca, yatırımları görünce, haklarını silahsız alınca fikri değişti" dedi. Muhalefetin eleştirilerinin fikir fukaralığı olduğunu ileri süren Türel, "Fikir fukaraları çıkıyor 'Antalya'nın sorunu bitmiş gibi Menderes 4 milyonluk yatırım yapıyor' diyor. Mesele para değil ki. Antalya'ya yatırım yapmayan bir belediye oluruz, bunun hesabı sorulur. Biz Antalya'ya da yatırım yağmuru yapıyoruz. Bana hesap sormak isteyenlerin tek nedeni vardır, 'Bu terör bitmesin'. Biz gönlümüzü de açmayalım, dostluğumuz da güçlendirmeyelim istiyorlar. Biz bu gönül köprüsü ile terörü bitireceğiz. Muhalefet, fikir ve vizyon fukarası" diye konuştu.

SINIFSAL AYRIMCILAR
Büyükşehir'in yatırım bütçesinin 700 milyon liranın üzerinde olduğuna çeken Türel şunları söyledi: "Gazipaşa'dan Kaş'a kadar yatırım yapıyoruz. Onlar bunu sordukça batıyorlar. Onların hayatları boyunca siyasi anlayışları buydu. CHP zihniyeti, milleti bölüp parçalamaya, sınıfsal ayrımcılığa tabi tutan bir zihniyet. Bunların hayatları sınıfsal ayrımcılıkla geçmiştir." Sahillerin Antalya'da yaşayan herkesin olduğuna dikkat çeken Büyükşehir Belediye Başkanı Türel, denizi olmayan bütün ilçelere sahillerde yer verebileceklerini anlattı. Muhalefet için, "İnşallah Allah bunların kalplerindeki mühürleri çözer. Zavallı durumundalar" ifadesini kullanan Türel sözlerini söyle sürdürdü: "Arkanıza bir iki milletvekilini alıp bana sallamak kolay. Gel ben sana mecliste suratına söyleyeyim. Benim meclisimde konuşacak en demokratik ortam varken orada konuşmayacağım da nerede konuşacağım. Sizin gibi milletin arkasından mı konuşacağım. Suratlarına çakıyorum bunların. Ben konuştukça utançlarından yerin dibine giriyorlar. Bütünşehir Yasası olmasa bunlar Aksekilileri ömür boyu denize sokmayacaklar. Şimdi ben Akseki'ye gidince 'Manavgatlılar size avuç içi kadar denizi çok gördüler' diye konuşmayacak mıyım?."

AKSEKİLİLERİ DENİZE SOKMAYACAKLAR
Sınıfsal ayrımcılık zihniyetini bugün Manavgat Belediyesi'nin gösterdiğini anlatan Türel şöyle devam etti: "Şuna bir bakın. 6 metrekarelik bir büfe ve önünde 150-200 metrelik bir sahili, Aksekililer de denizden istifade etsin diye kullanımı hakkında kolaylık sağlamışız. Bu zihniyetin bir belediye başkanı 'Hayır kardeşim Aksekililer buradan denize giremez' diyor. Milletvekilleri de eylem yapıyor. Sen de senelerce Aksekililerin yaylasından istifade etmişin. Bu nasıl bir gayri insani yaklaşımdır. Akseki'de deniz yok diye Manavgat Belediye Başkanı'na kalırsa Aksekililerin denize girmemesi lazım. 6 metrekarelik bir büfeyi Aksekililere çok görüyor. Sınıfsal ayrımcılık onların hücrelerine işlemiş. Yazık günah. Ellerinde olsa Aksekililerin denize girmesini yasaklayacaklar. Bölgesel ayrımcılığa gidiyorlar. Yazıklar olsun. O yerde nüfus cüzdanı soracak değiller. Ama anlamıyorlar. Açık söylüyorum 'nato kafa nato mermer'. Akseki ile Manavgat arasına nifak tohumu ekmekten başka bir şey değildir. Biz kardeşiz diyor. Nerede kardeşsiniz be."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
11 bin metrede insanlık dersi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN