Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çocuklar ‘4’ köşe

‘Koruyucu Aile Projesi’ ile 4 çocuk daha sıcak yuvaya kavuştu. ’da 78 aile evlat edinmek için beklerken, koruyucu ailelerin yanında kalan çocuk sayısı ise 130’a ulaştı

Giriş Tarihi: 5.7.2016
Çocuklar ‘4’ köşe
Aileleri yanında bakımları sağlanamayan çocukların eğitim, bakım ve yetiştirilme sorumluluklarını devlet denetiminde paylaşan koruyucu aile sayısı artıyor. Antalya Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'ne gelen 4 aile gerekli evrakları imzalayarak kapılarını minik yüreklere açtı, ailelerini genişletti. 4 minik yürek de bayramı evde karşılayacak olmanın sevincini yaşadı.

ERKEK ÇOCUK SORUNU
'da koruyucu aile sayısı böylece 108'e, koruyucu ailelerin bakımını üstlendikleri çocuk sayısı da 130'a ulaştı. Antalya Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü , koruyucu ailelik için 30 ailenin daha sırada olduğunu söyledi. Koruyucu ailelik için uygun olarak belirlenmiş 17 çocuk olduğunu anlatan Çalışkan, "Ancak ailelerimizin ilk talebi kız çocuklar olunca, eşleştirme zor oluyor. Erkek çocuklarımızla ilgili talepler daha sınırlı" dedi. Abdullah Çalışkan koruyucu ailelerin erkek çocuklarına ilgisini artırmayı amaçladıklarını belirterek şöyle konuştu: "Bunu artırmak için koruyucu aile adayları ile erkek çocuklarımızı buluşturduk. Çocuklarımızın aile sıcaklığına olan ihtiyacını gören ailelerimiz çok duygulandı, hatta ağlayanlar oldu. Bunun ilk meyvesini bugün aldık. 2 oğlumuzu koruyucu ailelerine teslim ettik." Abdullah Çalışkan, "Antalya genelinde 78 aile evlat edinmek için bekliyor. Ancak evlat edinme prosedürleri daha uzun. Ailelerin muvafakatnameleri gerekiyor. Bu nedenle koruyucu aileliğe yönlendiriyoruz" ifadelerinde bulundu.

ÇOCUKLARI DÜŞÜNÜN
Çalışkan, bazı ailelerin bakımını üstlenecekleri çocukları öz ailelerinin geri istemeleri korkusu nedeniyle koruyucu aileliğe temkinli yaklaştıklarını dile getirdi. Travma yaşanacağı korkusuyla çocukları ev sıcaklığından mahrum etmenin yanlışlığına dikkat çeken Çalışkan, "Süreli de olsa bu çocuklarımıza hamilik yapmamız, evimizi açmamız çok önemli. Ayrıca, öz ailelerine geri dönmesi çok nadir bir durum" dedi.

EMİNE ERDOĞAN'IN KATKISI
Bakanlığın çocukların aile ortamında büyümesi ve anne, baba, kardeş sevgisi alabilmesi amacıyla koruyucu ailenin güçlendirilmesine yönelik başlattığı proje 3 yıldır vites büyütü. Koruyucu aile sayısındaki artışta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde gerçekleştirilen 'Gönül Elçileri Projesi' de etkili oldu.

Serkan'ın (5 aylık) koruyucu aileliğini üstlenen Serdar- Didem Dönmez: 8 yaşında bir kızım var. Kızım Azra'nın yalnız büyümesini istemedim. Kardeşleri olsun istedim. Allah nasip etti Serkan'ın koruyucu ailesi olduk. Şimdi Serkan'ın 4 yaşındaki kardeşini de almak istiyoruz.

Irmak Nur'un (6) koruyucu aileliğini üstlenen Murat- Döndü Öner: Kızımız İmge (13) bizden kardeş istedi. Çalıştığımız için çocuk yapmamız zordu. Koruyucu aile olmayı uygun gördük.

Ecrin'in (10 aylık) koruyucu aileliğini üstlenen Mehmet- Mukaddes Özmek: Mutlu bir evliliğimiz var. Mutluluğumuzun meyvesi olsun istedik. Evlat edinmeyi düşündük ancak bekleme süresi uzundu. Biz de koruyucu aileliği uygun gördük.

Umutcan'ın (1) koruyucu aileliğini üstlenen İsmail-Fulya Akbıyıkoğlu: Halk oyunları kursu veriyorum. Daha önce Zübeyde Hanım Çocuk Sitesi'nde de kurslar verdim. O zamanlar, henüz bekar bir kadınken de çok istiyordum. Evlenince nasip oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çocuklar ‘4’ köşe
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN