Büyükşehir’in finansal başarısına Fitch tescili

Giriş Tarihi: 9.7.2016
Büyükşehir’in finansal başarısına Fitch tescili

Kredi değerlendirme kuruluşu Fitch, yayınladığı raporda Akaydın döneminin mali başarısızlığı ile Türel döneminin finansal başarısını ayrıntıları ile açıkladı

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin finansal başarısı, dünyaca ünlü kredi derecelendirme kuruluşu Fitch tarafından tescillendi. 2014'ten sonra uygulanan güçlü finans politikasının üzerinde duran Fitch, yabancı cinsinden uzun vadeli kredi notunu 'BB+', yabancı cinsinden kısa vadeli kredi notunu 'B', yerel para cinsinden uzun vadeli notunu BBB-, yerel para cinsinden kısa vadeli notunu 'F3', Ulusal Uzun Vadeli Not olarak ise 'AA+(tur)' olarak belirledi. Görünüm ise 'durağan' oldu. Fitch, yerel para cinsinden uzun vadeli notunu yatırım yapılabilir seviye olan BBB- olarak belirleyerek, dünya çapındaki yatırımcılara, güçlü mali yapısı ile 'nın yatırım yapılabilir bir şehir olduğunu duyurdu. Bu derecelendirme, Büyükşehir Belediyesi'nin Boğaçayı, Konyaaltı Sahil Projesi, Tünektepe, Kruvaziyer Liman, Kepezaltı- Santral gibi dev vizyon projelerine yatırım yapmak isteyen yabancı sermayeye referans olacak.

AKAYDIN BAŞARISIZ
Raporda, yeni Büyükşehir Kanunu'na atıfta bulunularak bütçe performansının artmasına dikkat çekildi. 2014'te seçilen Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ve yönetim ekibinin, özellikle rekabetçi ihale ortamı oluşturup, daha düşük fiyatlı mal ve hizmet alımları yaparak maliyet düşürücü önlemler uyguladığına dikkat çeken Fitch, geçmiş yönetim döneminde yaşanan gider artışlarına da dikkat çekti. 2011-2014 yıllarındaki faaliyet giderlerinde yaşanan artışın zayıf faaliyet performansına neden olduğunu belirten Fitch, "Zayıf faaliyet performansına, geçmiş dönemlerden gelen dengesiz nakit akımının bir sonucu olan mal ve hizmet maliyetlerini arttıran düşük ödeme performansı sebep olmuştur" tespitinde bulundu.

POZİTİF FONLAMA DENGESİ
Antalya'nın yabancı para cinsinden olan borçlarının kreditörleri, Avrupa Yatırım Bankası (EIB), Instituto de Credito Oficial (ICO), Fransız Kalkınma Ajansı (ADF) gibi çok uluslu ajanslardan oluştuğunu kaydeden Fitch, "Şehrin, yerel para birimi borçlanmaları için çeşitli özel ve devlet bankaları ile çalışma imkanı bulunmaktadır. Antalya, 2014'ten beri pozitif fonlama dengesi oluşturmuştur" görüşünü paylaştı. Fitch, Antalya'nın 2014'ten sonra ekonomi yönetiminde güçlü gelişim yaşadığını belirterek, "2014 yılındaki yerel seçimlerden sonra, yeni seçilen Başkan (Menderes Türel), ekonomi yönetiminde değişikliklere gitmiştir. 2011 yılında beri ilk kez oluşan bütçe fazlası ile iyileştirilmiş finans yönetimi kanıtlanmıştır" değerlendirmesini yaptı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyükşehir’in finansal başarısına Fitch tescili
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN