Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kibyra gün sayıyor

Gölhisar ilçesinde yer alan ve Medusa mozaiği ile ünlü Kibyra Antik Kenti, gelecek yıl ziyaretçi kabul etmeye başlayacak

Giriş Tarihi: 9.7.2016
Kibyra gün sayıyor
'un Gölhisar ilçesinde bulunan ve 'Akdeniz'in Efes'i' olarak nitelendirilen Kibyra Antik Kenti, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nce hazırlanan projeyle gelecek yıl ziyaretçi kabul edecek. Kibyra Antik Kenti Kazı Başkanı ve Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Şükrü Özüdoğru, kazı çalışmalarına 2006 yılında Burdur Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü öncülüğünde başladıklarını söyledi. Kazıları 2010 yılından itibaren Bakanlar Kurulu kararıyla Kültür ve Bakanlığı ile MAKÜ adına sürdürdüklerini belirten Özüdoğru, gelinen noktanın umut verici olduğunu dile getirdi.

10 YILLIK ÇALIŞMA
10 yıldır süren kazı çalışmalarında iyi bir aşamaya geldiklerini anlatan Özüdoğru, "Kentin 11 bin kişilik anıtsal bir stadyumu vardı. Biz geldiğimizde tamamı toprak altındaydı. Stadyumdaki kazı çalışmalarını tamamen bitirdik ve o yapıyı restorasyona hazır hale getirdik" dedi. Kazı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Özüdoğru, kazıların 10. yılında Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nün antik kent için hazırladığı projeyle kendilerine müjde verdiğini aktardı. Bu projeyle Kibyra'nın 2017 yılından itibaren 'Düzenlenmiş Ziyaret Edilebilir Ören Yeri' vasfı kazanacağını belirten Özüdoğru, "Projeyle 1. derece SİT alanımızdaki tarihi peyzajı bozmayacak şekilde ilçe girişinde modern evlerin bittiği kısımda turlar için karşılama merkezi olacak" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kibyra gün sayıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN