Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kayyum atama haberi çok önceden uçmuş

FETÖ/PDY soruşturması kapsamında Özel Toros Koleji’ne kayyum heyeti atanacağı haberinin önceden alınarak 6 lüks aracın satıldığı, 400 öğretmenle zamlı sözleşme yenilendiği öğrenildi

Giriş Tarihi: 11.7.2016
Kayyum atama haberi çok önceden uçmuş
Antalya'da yürütülen FETÖ/PDY soruşturması kapsamında, FETÖ'ye finansal destek sağladığı iddiasıyla kayyum atanan Özel Toros Eğitim Hizmetleri A.Ş'de kayyum atanacağı haberinin önceden alınarak hazırlık yapıldığı ortaya çıktı. Çatısı altında 15 okul ile 4 yurt bulunan ve kayyum ataması 11 Mayıs'ta yapılan şirkette kayyuma karşı çalışmaların Ocak ayında başladığı öğrenildi.

YENİ SÖZLEŞMELER
Buna göre kadrosunda 400 öğretmen bulunan Toros'ta, öğretmenlerin birçoğuyla sözleşmeler yenilendi. Öğretmen maaşlarına ortalama 500 lira zam yapılırken, işten çıkartmalara karşı da sözleşmelere ek maddeler eklenmeye çalışıldı. Öğretmen kadrosunda çeken ayrıntı ise yabancı dil öğretmenleri oldu. Çoğunluğu Orta ve Afrika kökenli olan 15 yabacı öğretmenin maaşlarının, genel müdürün maaşından bile bin lira daha fazla olması şaşırttı. Kayyumun göreve başlamasının ardından bu 15 öğretmenin sözleşmelerine son verildi. Kayyum öncesi yapılan tek hazırlık öğretmen sözleşmeleri de olmadı.

2 MİLYON LİRA BORÇ
Şirketin yine Ocak-Şubat aylarında 6 adet lüks otomobili sattığı, yerine hizmet satın alma yoluyla araç kiraladığı öğrenildi. Araçların toplam satış bedelinin bir milyon liraya ulaştığı tahmin ediliyor. Yapılan bu satışlara karşın Özel Toros'un vergi borcu, SGK borcu dahil olmak üzere toplamda 2 milyon lirayı aşkın borcunun olması, 'araç satışlarından elde edilen gelir nereye gitti' sorusunu akla getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kayyum atama haberi çok önceden uçmuş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN