Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Köpekle terapi engelleri aşıyor

Büyükşehir Belediyesi Özel Eğitim ve Rehabilitasyon ’nde, köpeklerle terapi ile rehabilitasyon yapılıyor

Giriş Tarihi: 12.7.2016
Köpekle terapi engelleri aşıyor
Türkiye'nin en büyük, Avrupa'nın ikinci büyük rehabilitasyon olan Özel Büyükşehir Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi, atla terapi ve Aquaterapi'den sonra köpekle terapi uygulamasına başladı. Hayvanlarla yapılan terapilerin son derece olumlu etkilerinden sonra Büyükşehir Belediyesi, serebral palsi, otistik, bedensel engelli hastaları köpekle tedavi ediyor. Duyu bütünleme alanında eğitim alan uzman fizyoterapistler ve eğitimli köpekler eşliğinde seansa katılan çocuklarda duygusal ve fiziksel alanlarda olumlu gelişmeler kaydediliyor. Tamamen ücretsiz olan köpekle terapi seanslarından yararlanacak çocukları, okulda görevli fizyoterapistler ve özel eğitim öğretmenleri belirliyor.

UZMANLAR TARAFINDAN YAPILMALI
Özel Büyükşehir Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi fizyoterapisti Jacqueline Clara Altan, merkezde verilen terapi hakkında bilgi verdi. Terapinin duyu bütünleme alanında eğitim almış biri tarafından verilmesi gerektiğine değinen Clara Altan "Duyu organlarında denge problemi yaşayan çocukların kimisi dokunmak istemiyor, kimisinin sürekli midesi bulanıyor, kimisi de yemek yemek istemiyor. Özellikle otistik çocuklarda bu sorunu çok fazla yaşıyoruz" dedi.

KÖPEĞE DOKUNMAK ÇOK İYİ GELİYOR
Oti stik çocuklarda görülen sorunlarda köpeklerin destek olduğunu söyleyen Altan, "Dokunmak çocuklara çok fazla uyarı veriyor. Köpeğe alışınca başka şeylere dokunması daha kolay oluyor. Köpek, hastaları motive ediyor. Denge olmadığı için en küçük bir yüksekliğe çıkamayan çocuklar, köpeğin çıktığını görünce, 'köpek çıkabiliyor ben de çıkabilirim' diyor. Konuşma problemi olan çocuklar da ise, köpeğe verdiğimiz komutlardan etkileniyor. O da komut vermek istiyor ve konuşmaya başlıyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Köpekle terapi engelleri aşıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN