Türkiye'nin en iyi haber sitesi

esnafı istediğini alıyor

Giriş Tarihi: 14.7.2016
Antalya esnafı istediğini alıyor

esnafının taleplerini Hükümet’e aktaran AESOB Başkanı Adlıhan Dere, açıklanan Paketi ile sonuç almanın keyfini sürüyor. Dere, iç pazarın hareketlendiğini söyledi

Antalya'da turizmde yaşanan sorunların domino etkisiyle ye yansıması üzerine kimi sektör temsilcileri sadece 'ağlarken', 75 bin üyesiyle 'nın en önemli sivil toplum örgütü olan Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'nin (AESOB) Başkanı Adlıhan Dere çözüm arama yoluna gitti.

PAKET HERKESİ MUTLU ETTİ
Göreve geldikten sonra tüm mesaisini krizden en çok etkilenen kesim olan küçük esnafın sorunlarını ve çözüm önerilerini devletin üst kademelerine aktarmaya harcayan Dere, emeğinin karşılığını almaya başladı. Başbakan Binali Yıldırım'ın açıkladığı Ekonomi Paketi ile taleplerinin birçoğunun karşılandığını belirterek teşekkür eden Dere, "Açıklanan paketle esnafa bir nebze canlılık geldi. Bayram öncesi verilen müjde için Sayın Başbakanımıza, Antalya milletvekillerine, AK Parti İl Başkanımıza teşekkür ediyoruz. Verdiğimiz dosyalar dikkate alındı. Çalışmalarımızın hepsi sonuç verdi" ifadelerinde bulundu.

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ
Yeni düzenlemede özellikle ' sağlığı ve güvenliği' kanununun ertelenmesinde Antalya'nın etkili olduğunu savunan Adlıhan Dere, "50'den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerine uzman ve doktor bulundurma zorunluluğu geliyordu. Bu sıkıntılı süreçte esnafın üzerinde bir yük olacaktı. İş sağlığı ve güvenliği konusunda en büyük mücadeleyi ben verdim. Tüm bakanlarımıza ulaştık. 1 Temmuz 2017'ye ertelendi" diye konuştu.

ÖTV MUAFİYETİ GETİRİLDİ
Hükümet yetkililerine ulaştırdıkları dosyalarda, ticari taksi, minibüs, dolmuş, otobüs, kamyon ve kamyonetlerini yenileyenlere ÖTV muafiyeti getirilmesini istediklerini hatırlatan Dere, "Bu konuda çok mücadele verdik. Kalkınma Bakanımız Lütfi Elvan, Antalya milletvekili adayı olduğu dönemde bu konuda girişimlerimiz başlamıştı. Sonuç aldık. 31 Aralık 2016'ya kadar ticari araçlarını değiştirecek olan esnaf ÖTV ödemeyecek" dedi. Bunun araç yenileme maliyetinde yüzde 25'e varan tasarruf anlamına geldiğini anlatan Adlıhan Dere, "Antalya merkezde 3 bin 500 taksi, bin 200 servis aracı var. Yüzde 50'si değiştirebilir diye düşünüyorum. Esnaf araçlarını yenileyecek, 2'nci el piyasasından, otomotiv sektörüne, oto sanayiye kadar birçok alanda hareket yaşanacak" diye konuştu.

KARŞILIKSIZ ÇEK KONUSU
Karşılıksız çek konusunun esnaf için büyük sorun olduğunun altını çizen Dere, bu konudaki taleplerinin de yeni paketle karşılandığını ifade etti. Karşılıksız çeke ilkinde para cezası, tekrarında ise hürriyeti kısıtlayıcı ceza geldiğini hatırlatan Dere, çekin güvenirliğini anlamada karekod uygulamasına geçilmesinin de karşılıksız çek sayısını düşüreceğini söyledi.

FAİZ BORCU SİLİNDİ
Esnafın temerrüt faizlerinin silinmesi önerisinin dosyalarında yer aldığını hatırlatan Dere, "Türkiye genelinde 110 bin esnafımızın 392 milyon lira temerrüt faiz borcu silindi. Ana parayı ödemek yeterli olacak" dedi. Dere, yine kredi kullanımında teminat konusundaki taleplerinin de karşılandığını açıkladı. Dere, "Kredi kullanımında gayrimenkullerin yanı sıra CNC tezgahı gibi taşınabilir menkul değerler de teminat gösterilebilecek. Kredi fonu devreye alınacak. Esnafımız kendisini yenileme imkanı bulacak" dedi. Dere, Bağkur primlerinde yapılan yüzde 5 indirimin de esnaf için sevindirici bir gelişme olduğunu söyledi.

ERKEN GELEN BAYRAM
AESOB Başkanı Adlıhan Dere, Ramazan Bayramı'nın 9 güne uzatılması kararının önceden duyurulmasının iç turizme büyük ivme kazandırdığını hatırlatarak, bunun da yine AESOB'un talepleri arasında olduğunu ifade etti. Aynı talebi Kurban Bayramı için de dile getirdiklerini anlatan Dere, "Bu konuda da açıklamalar gelmeye başladı. Bu sevindirici. İç pazarın hareketlenmesi, esnafın turizmden pay alması için çok önemli" dedi.

CAN SUYU KREDİSİ BEKLENTİSİ
Adlıhan Dere, esnafa sıfır faizli can suyu kredisi ile ilgili talepleri de olduğunu hatırlatarak, "Sevinerek onun da çıkacağını öğrendik. Yozgat milletvekili olan TESKOMB Genel Başkanı Abdulkadir Akgül'ün bu konuda açıklaması var. Yakında onu da bekliyoruz" dedi. Borcu olanların da can suyu kredisinden yararlanabilmesi taleplerinin sürdüğüne atıfta bulunan Dere, "Borcu olan da yararlansın, aldığı krediyle borcunu kapatsın, faiz yükünden kurtulsun. Bu taleplerimiz içerisinde var. Antalya için çok ciddi bir ihtiyaç" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya esnafı istediğini alıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN