Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Güneş tarlası maliyeti sıfırlıyor

Büyükşehir Belediyesi’nin ’ye örnek olan ‘Güneş Santrali’ projesinde sona gelindi. Santral tamamlandığında, kooperatiflerin ve sulama birliklerinin elektrik maliyetleri sıfıra indirilecek

Giriş Tarihi: 15.7.2016
Güneş tarlası maliyeti sıfırlıyor
Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin 'de bir ilke daha imza atarak, tarımsal sulamada çiftçinin maliyetini sıfırlamak üzere Döşemealtı'nda kurduğu 600 KW gücündeki ilk güneş enerji santralinin panelleri takıldı. Santralin Temmuz ayı içerisinde bağlantı ve kabul işlemleri ile sisteme entegresi sağlanacak ve Ağustos ayı itibariyle ulusal elektrik ağına dahil olacak.

ÇİFTÇİYE CAN SUYU OLACAK
Döşemealtı ilçesi, Mellidağ bölgesinde 33 bin metrekarelik bir alanda kurulan ve mülkiyeti Büyükşehir Belediyesi'ne ait olan güneş tarlası ile tarımsal sulama sistemlerinin elektrik ihtiyacı güneşten karşılanacak ve santral yıllık 2 milyon 700 bin kilovat saat kapasiteli elektrik üretecek. Böylelikle çiftçiler elektriğe ücret ödemeden tarımsal sulamalarını gerçekleştirebilecek. Türkiye'de ilk kez güneşten enerji elde etmek suretiyle kooperatiflerin ve sulama birliklerinin elektrik maliyetlerini sıfırlanacak ve tarımsal sulama çiftçinin üzerinde yük olmayacak.

PROJENİN FİKİR BABASI BAŞKAN MENDERES TÜREL
Türkiye'de hiçbir belediyenin çiftçiye böyle bir destek vermediğini vurgulayan Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Murat Demir, " ekonomisi için çok büyük önem taşıyan tarım sektörüne Başkan Türel'in çok büyük bir katkısıdır. Güneş enerji santrali projesinin fikri de Başkan Menderes Türel'e aittir. Başkan Türel, Antalya'nın iklimi nedeniyle en uygun ve en avantajlı üretim yönteminin bu proje olduğunu ifade etmişti" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güneş tarlası maliyeti sıfırlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN