Akdeniz’in yeni Savaşı

Batı Akdeniz halkı darbeye karşı omuz omuza mücadele etti. Adeta bir Savaşı verildi. Meydanları darbecilere bırakmayan Akdenizliler, gece gündüz demokrasi nöbeti tuttu

Akdeniz’in yeni Kurtuluş Savaşı
Batı Akdeniz halkı darbe girişimine pirim vermedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın halka, darbecilere karşı meydanlarda toplanma çağrısı yapmasının ardından Batı Akdeniz halkı meydanları darbecilere bırakmadı.

VEKİLLER DE YÜRÜDÜ
Antalya'da vatandaşlar ilk olarak AK Parti İl Başkanlığı önünde toplandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve hükümet lehine slogan atan binlerce vatandaş, daha sonra Cumhuriyet Meydanı'na yürüyüşe geçti. AK Parti İl Başkanı Rıza Sümer ile milletvekilleri Gökçen Özdoğan Enç, Mustafa Köse ve Hüseyin Samani ile AK Parti Ağrı Milletvekili Cesim Gökçe de yürüyüşe eşlik etti. Cumhuriyet Meydanı'na Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan dev sinevizyon ekranından, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşması canlı olarak yayınlandı. Ekranda daha sonra Erdoğan'ın sesinden 'Minareleri Sen Ezansız Bırakma Allahım' şiiri okundu. Alanda toplanan binlere Mehter Takımı da eşlik ederek coşkuya destek verdi.

POLİS ÖNLEM ALDI
Askeri hareketliliğin duyulmasının ardından Antalya Emniyet Müdürü Cemil Tonbul, telsizden yaptığı çağrıda, izinlerin kaldırıldığını belirterek, kentteki tüm memurlarını göreve çağırdı. Antalya Valiliği, Antalya Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere birçok noktada polis güvenlik önlemleri aldı. Topçular'daki General Niyazi Çelik Kışlası, İl Jandarma Komutanlığı önüne iş makinesi, kamyon ve TOMA'nın da aralarında bulunduğu araçlar olası bir askeri aracın kışladan çıkışına karşı tedbir aldı. Güvenlik önlemlerinin en yoğun olduğu noktalardan biri de Antalya Valisi Münir Karaloğlu'nun Konyaaltı Caddesi'ndeki konutunun önü oldu. 'Akrep' adı verilen zırhlı araçların da konuşlandırıldığı Valilik konutunun, darbe girişiminin başlamasıyla kriz merkezi olarak kullanıldığı öğrenildi. Vali Karaloğlu, Antalya'da darbe girişimine karışan ordu veya emniyet mensubu bulunmadığını söyledi.

ANTALYA SAHİP ÇIKTI
Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel de millete, vatana ihanet eden çetenin darbe girişimine karşı büyük Türk milletinin göğsünü siper ettiğini, milli iradeye, demokrasiye sahip çıktığını vurguladı. Antalya'nın demokrasinin kalesi olduğunun altını çizen Türel, "Bir kez daha Antalya olarak, demokrasiye, cumhuriyete, milli iradeye sahip çıkma kararlılığımızı ilan ediyoruz. Antalya karanlık çetelere karşı dimdik ayaktadır. Demokrasiye sahip çıktığınız için tüm Antalyalılara ve milletime teşekkür ediyorum. Bugün sizler milyonlarca vatandaşımız gibi yeni bir tarih yazdınız. Tarihin altın sayfasına geçtiniz" dedi. Parti ayrımı yapmadan Antalya siyaseti de darbe girişimine tepki gösterdi. AK Parti İl Başkanı Rıza Sümer, meydanlara gelerek demokrasiye sahip çıkan Antalyalılara teşekkür etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın meydanları bırakmama talimatı olduğunu hatırlatan Sümer, "Bu ülke normale dönünceye kadar, bu şerefsizler kodese tıkılıncaya kadar hiçbirimiz meydanlardan ayrılmayacağız" dedi. CHP İl Başkanı Semih Esen ise tepkisini "Bizim mücadelemiz demokrasi içindedir. Her türlü darbe ve şiddete, dün olduğu gibi bugün de yarın da karşı olacağız. Demokratik mücadelemizden asla vazgeçmeyecek, yılmayacağız. Demokrasi ve hukuk devleti ilkesine bağlılıktan asla vazgeçmeyeceğiz" şeklinde ifade etti. MHP İl Başkanı Mustafa Aksoy da milli iradeyi yok saymanın kabul edilemez olduğunu belirterek, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin "Herkes bilmelidir ki demokrasiden taviz istikbal ve istiklalden kopuş demektir" sözlerini hatırlattı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akdeniz’in yeni Kurtuluş Savaşı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN