Kömür parası FETÖ’ye

’nın Yalvaç ilçesinde FETÖ’ye yakınlığı ile bilinen firmanın, 37 okulda 2010 yılından bu yana gerçekleştirilen kömür ihalelerini usulsüz şekilde aldığı belirlendi

Giriş Tarihi: 27.7.2016
Kömür parası FETÖ’ye
'nın Yalvaç ilçesinde Cumhuriyet Başsavcısı İsmail Çelik, Yalvaç Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı 37 okuldaki kömür alımlarının ihale şartlarına uygun olmadığı yönündeki şikayetler üzerine çalışma başlattı. Soruşturma kapsamında, 2010 yılından itibaren kömür ihalelerinin tamamını kazanan ve Adnan Gemici'nin ortak olduğu Gemici İnşaat ve Nakliyat ile Muallim Galip Eğitim Bilişim Yayıncılık Gıda Sanayi ve AŞ'nin FETÖ'ye finansal destek sağladığı tespit edildi.

OLAĞANÜSTÜ ŞARTLAR
Maliyedeki bir müfettişin geçen ay tamamlandığı 300 sayfalık bilirkişi raporunun da yer aldığı savcılık soruşturmasında, bilirkişi raporuna göre son 6 yıldır yapılan ihalelerin, Kamu İhale Mevzuatı'na aykırı olarak yapıldığı bilgisine ver verildi. Ayrıca, tüm ihalelerinin özellikle kış aylarında yapıldığı, devlete olan maliyetinin artırıldığı, alınan kömürün İhale Kanunu'nda belirtilen 'olağanüstü şartlar' altında yapılarak devletin zarara uğratıldığı ifade edildi. Ayrıca kömürlerin çoğunun ihale teknik şartnamesinde belirtilen 6 bin 500 kalorinin altında olduğu bilgisi de yer aldı. Soruşturmada, dönemin Yalvaç Kaymakamı Ahmet Altıntaş, ihale komisyonunda görevli memurlar Ahmet Kılıç, Mustafa Erdemir, Ayşe Özalp, Servet Yürekli ve Orhan Aksoy hakkında idari soruşturma açmasına rağmen durumu adli makamlara bildirmediği gerekçesiyle 'görevi kötüye kullandığı' ve 'suçu bildirmediği' gerekçesiyle şüpheli olarak gösterildi. Yalvaç Kaymakamı Ahmet Süheyl Üçer'in de 2015 yılındaki ihalede imzasının bulunduğu, önceki döneme ait durumu adli makamlara bildirmediği, 'görevi kötüye kullanma' ve 'suçu bildirmeme' suçlarını işlendiği belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kömür parası FETÖ’ye
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN