Türkiye'nin en iyi haber sitesi

dünyası da temizlenmeli

Giriş Tarihi: 29.7.2016
İş dünyası da temizlenmeli

‘Büyük Temizlik’te dünyasının aktörlerine de önemli görev düşüyor. Özellikle TSO’lara çöreklenen haşhaşilerin temizlenmesi gerekiyor

FETÖ'ye bağlı haşhaşilerin girtiği darbe kalkışmasının başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından Türkiye 'Büyük Temizlik'e girişti. Tüm kamu kurumlarının yanı sıra ülkedeki en önemli sivil toplum örgütleri olan, iş dünyasının çatı örgütlerinin de temizlenmesi gerekiyor.

İŞE ALANYA BAŞLADI
İş dünyasındaki ilk büyük çaplı temizlik Alanya'da başladı. Operasyonda Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Başkanı Mehmet Şahin ve ALTSO eski Başkanı Kerim Taç'ın da aralarında olduğu 104 kişi gözaltına alındı. Antalya'da hakkında yakalama kararı çıkarılana kadar Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Meclis Başkanı olarak görev yapan ve firar ettikten sonra darbe girişimi sonrası bir çatı katında saklanırken yakalanan İzzet Bayar, ATSO'ya da nasıl sızıldığının en önemli kanıtı oldu. Bayar'ın Korkuteli'de yakalanmasıyla birlikte "FETÖ ATSO'ya nasıl sızdı" sorusu da kafalarda dolaşmaya başladı. FETÖ'nün ATSO'ya sızmasının hikayesi işte şöyle: Antalya'nın en büyük bütçeli sivil toplum kuruluşu olan ATSO'da yaşanan 'sızma' faaliyeti 2013 Mart ayında yapılan son ATSO seçimlerine dayanıyor. Anlatılanlara göre bir dernek çatısı altında toplanan FETÖ'yle bağlantılı işadamları grubu, ATSO seçimleri sonrası 127 üyeli mecliste 25 koltuğa sahip oldu. ATSO Başkan adayları Çetin Osman Budak ve Ali Rıza Akıncı ile pazarlık masasına oturan FETÖ'cü işadamları destek vermek için "Meclis başkanlığı, yönetim kurulu üyeliği ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) delegeliği" olmak üzere 3 şart koştu. O dönemde ATSO kulislerinde, daha sonra bu görevinden istifa ederek 'den milletvekili olan ve bugün CHP'nin Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Çetin Osman Budak'ın, FETÖ'cü grubun desteğini almak için İzzet Bayar'ı Meclis Başkanı adayı gösterdiği konuşuldu. İzzet Bayar, bu ittifakla Budak grubunun da desteğini alarak, rakibi Tahsin Aksoy'a 10 oy fark atarak 65 oyla başkan seçilmişti. Öte yandan o günlerde Mec- lis Başkanı'nın seçildiği toplantıya 'dansöz' polemiği damga vurmuştu. ATSO
Meclis Üyesi Nazif Tanır, "Bir arkadaşımın düğünü var. Dansöz arıyorlar. Ben seni önerdim" diyerek İzzet Bayar ve onu destekleyen Budak grubuna tepki göstermişti.

İZZET BAYAR TUTUKLANMIŞTI
İzzet Bayar, Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen FETÖ/ PDY soruşturması kapsamında Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü ekiplerince 6 Nisan'da, gözaltına alınan 24 kişinin 17'sinin tutuklanmasıyla sonuçlan operasyondan 1 gün önce 'Umreye gidiyorum' notu bırakıp ortalıktan kaybolmuştu. İzzet Bayar'ın ATSO meclis üyeliği SABAH Akdeniz'in yaptığı haberin de etkisiyle toplantılara katılım yapmadığı gerekçesiyle düşürülmüştü. Son iki meclis toplantısına da başkanlık etmeyen Bayar'ın bağlı olduğu 4'üncü Grup Meslek Komitesi'nin aylık rutin toplantılarını yapmaması üyeliğin düşme sürecini uzatmıştı. İzzet Bayar'ın ATSO Meclis Başkanlığı görevinin devam edebilmesi ve meclis başkanlığı seçiminin ertelenmesi için meslek komitesinin toplanmadığı iddia edilmişti.

YÖNETİME DE SIZILDI MI?
Kulislere sızan diğer bilgilere göre, FETÖ'ye bağlı işadamları grubu o günlerde Budak'a yönetim kurulu üyeliği için de Kadir Sarı'nın ismini önerdi ancak bu kabul edilmedi. Sarı'nın da FETÖ soruşturması kapsamında firari zanlılar arasında olması ATSO seçimlerinde paralel örgütün etkisini gözler önüne serdi. Sarı yerine yönetime FETÖ'ye yakın bir ismin girip girmediği ise merak konusu. Bir diğer tartışma konusu ise TOBB delegeleri arasında FETÖ'cü bir ismin yer alıp almadığı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İş dünyası da temizlenmeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN