Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Paranoyanın böylesi

Giriş Tarihi: 30.7.2016
Paranoyanın böylesi

Büyükşehir Belediye Başkanı Türel, Milletvekili Akaydın’ın Kaş-Demre mezbahasıyla ilgili paranoyak gerekçelerle kaleme aldığı soru önergesini cevapladı

Döneminde Antalya'da adeta çivi çakılmayan eski Büyükşehir Belediye Başkanı , Kaş ilçesine mezbaha yapılmasına paranoyak gerekçelerle karşı çıktı. Akaydın'ın verdiği soru önergesine Büyükşehir, tokat gibi cevap verdi. Yerel seçimleri kaybetmesinin ardından TBMM'nin yolunu tutan Akaydın, 'nın Demre ilçesi Yavu Mahallesi'nde yapımına başlanan mezbahayla ilgili eleştirilerini meclise taşıdı. Bir soru önergesi veren Akaydın, mezbahanın bölge halkının taleplerine aykırı olduğunu iddia etti. Bölgede su sorunu yaşandığını belirterek mezbahanın su ihtiyacının nereden karşılanacağını, bununla ilgili ÇED raporu alınıp alınmadığını soran Akayın'ın ikinci sorusu ise "Bu nasıl bir paranoya" dedirtti.

İLGİNÇ VARSAYIMLAR
Mezbaha inşaatının gerçekleştirildiği bölgeye yakın bir kabristan bulunduğunu belirten Akaydın soru önergesinde, "Mezbaha faaliyeti halinde atıkların tahliyesi yapılamaması durumunda oluşacak canlı hayvan atıklarının yörede bulunan vahşi hayvanları bölgeye çekeceği ve buradaki mezarların bu sebeple hayvanlar tarafından tahrip edilebileceğinden endişe edilmektedir" cümlelerine yer verdi.

NEDEN RAHATSIZ ETTİ
Akaydın'ın Haziran ayında verdiği soru önergesine yanıt Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'den geldi. Cevap metninde, Akaydın döneminden kalan hizmet açığının kapatıldığı hatırlatılarak şu ifadelere yer verildi: "Yapılan bu çalışmaların, Antalya'da bir dönem belediye başkanlığı yapan sayın vekili rahatsız etmesi anlaşılamamıştır. Belediye Başkanlığı süresince şehre bir çivi bile çakmayan sayın vekilin bu hizmeti sorgulama nedeninin altında bir yatırımın nasıl yapıldığını öğrenme isteği olduğunu düşünüyoruz."

40 MİLYONLUK YATIRIM
Yavu'da sürecin Demre Belediye Başkanlığının talebi ile başlandığını hatırlatan Türel, tesis yapımına başlamadan önce tüm fizibilite çalışmalarının yapıldığını söyledi. Türel, bölgede su sıkıntısı yaşanmayacağını zira tesisin günlük su ihtiyacının 3 ton olduğunu ve bölgede 40 milyon liralık içmesuyu yatırımı yapıldığını sözlerine ekledi. Akaydın'ın paranoyak 'mezarlık' sorusuna verdiği cevapta ise bölgedeki mezarlığın mezbahaya uzaklığının 390 metre olduğunu vurgulayan Türel, "Yasa gereği mezbaha atıklarının rastgele etrafa atılması yasak olup, mezbaha işletmesinde evsel atıklar sızdırmaz fosseptiklerde, katı atıklar ise sızdırmaz kapalı araçlarla bertaraf edilecek, kanlar ise kan tankında toplanacaktır" dedi.

ÇED KAPSAMI DIŞINDA
Akaydın'ın ÇED raporuyla ilgili sorusuna verilen cevapta ise projenin ÇED kapsamı dışında olduğu belirtildi. Ayrıca mezbaha projesine ilişkin jeolojik-jeoteknik etüt raporunun Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından onaylandığı, Halk Sağlığı Müdürlüğü'nün de onay verdiği vurgulandı.

İLÇELERE MODERN MEZBAHA YAPILIYOR
Antalya genelinde 8 ilçeye hizmet verecek 6 mezbaha için start verildi. Elmalı'da yeni projelendirilen mezbaha inşaatı bitirilerek hizmete sunuldu. Bu yıl içinde Gazipaşa, Kaş- Demre ve Finike- Kumluca'ya hizmet verecek mezbahaların da tamamlanarak hizmete açılacağı öğrenildi. Akseki ve Korkuteli'de rehabilitasyon ihalesi yapıldı. Antalya merkezde ise Hayvan Pazarı ve Mezbaha yapımı için yer tahsisi alındı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paranoyanın böylesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN