AÜ’de milyonluk vurgun

Giriş Tarihi: 4.8.2016
AÜ’de milyonluk vurgun

Akdeniz Üniversitesi’nde 3 öğretim üyesinin, 2 yıl boyunca ayda 55’er bin lira haksız kazanç elde ettiği tespit edildi. İddiayı rektörlük de doğruladı

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Eğitim Fakültesi'nde formasyon programı kapsamında 3 öğretim üyesine yapılan ödemelerin uygunsuz olduğunu öne süren bir öğretim üyesi, rektörlüğe şikayet dilekçesi verdi. Dilekçesinde kendisi de koordinasyon hizmeti komisyonunda yer almasına rağmen eski dekan Prof. Dr. Mimar Türkkahraman ile dekan yardımcıları Doç. Dr. ve Doç. Dr. Fatma Gök'e verilen maaşın aynı oranda kendisine yatmadığını belirten öğretim üyesi, söz konusu kişilere 2015'e 55'er bin lira aylık maaş ödendiğini belirtti.

1'ER MİLYON TL ALMIŞLAR
Soruşturma sonucunda Türkkahraman, Erdoğan ve Gök'e 'Koordinasyon hizmeti ücreti' adı altında 2015 yılında 55'er bin lira aylık verildiği ve yine önceki yıllarda da yüksek maaşlar verildiği tespit edildi. Ancak yapılan ödemelerin yönergeye uygun olduğu tespit edilince rektörlük bu üç öğretim üyesine uyarı cezası verdi. 3 öğretim üyesinin bu yolla son iki yılda 1'er milyon TL'nin üzerinde parayı hesaplarına geçirdiği, aldıkları paranın görülmemesi için ödeme cetvelini ve ders programını gizli tuttukları öne sürüldü. Öğretim üyelerine yatan maaşı hesaplayan bilgisayar programının yüksek maaşlara izin vermediği, ancak 3 öğretim üyesinin sisteme rakamları manuel olarak girdiği ileri sürüldü. Prof. Türkkahraman geçen cuma günü Akdeniz Üniversitesi'ne düzenlenen FETÖ/ PDY operasyonunda gözaltına alınmıştı. Aranan ve 1 haftadır fakülteye uğramayan Doç. Dr. Mehmet Erdoğan'ın firari olduğu kaydedildi.

REKTÖR DOĞRULADI
AÜ Rektör Vekili Prof. Dr. da, iddiayı doğruladı. Ünal, "Kendilerine disiplin cezası ve parayı geri ödeme cezası verildi. Türkkahraman haksız ödemeleri geri ödedi. Erdoğan ve Gök ise haksız ödemeleri iade etmedi. Biz de bu ödeme yapmayan iki öğretim üyesi hakkında dava açtık. Konuyla ilgili adli süreç devam ediyor" bilgisini verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AÜ’de milyonluk vurgun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN