Türkiye'nin en iyi haber sitesi

halkı zokayı yutmadı

FETÖ’nün ekonomi ve sosyal hayatın güçlü olduğu yerleri üs yaptığını anlatan Vali Karaloğlu, ‘’da üst kademede varlar ama tabanda yoklar’ dedi

Giriş Tarihi: 6.8.2016
Antalya halkı zokayı yutmadı
Hain darbe girişimini halkın desteğiyle bertaraf eden 'de şimdi 'temizlik' vakti. 15 Temmuz'da hiçbir askeri hareketliliğin olmadığı, darbe gecesinin en sessiz kenti Antalya, temizlik çalışmalarında ise önemli bir yere sahip. Valisi Münir Karaloğlu, kamu idaresindeki kurumlara sızan haşhaşileri temizlemek için yürütülen çalışmaları, SABAH Akdeniz Yazı İşleri Müdürü Talip Yümsel ve Haber Müdürü İbrahim Okumamış'a anlattı.

ANTALYA'DA TABANSIZLAR
FETÖ'nün ekonomi ve sosyal hayatın güçlü olduğu yerleri üs olarak belirlediğini anlatan Vali Karaloğlu, "İstanbul'u 6 bölgeye bölmüşler.
Antalya'yı da Bursa ve İzmir gibi üs yapmışlar. Doğuda Van ve Erzurum da FETÖ için çok özel bölgeler" dedi. FETÖ'nün Antalya'da halk nezdinde kabul görmediğini belirten Karaloğlu: "Antalya'da tabanda güçlü değiller. Üst kademede varlar ama halkta yoklar.
Ama Isparta'ya bakıyorsunuz, örgüt tabanda Antalya'dan daha güçlü" ifadelerini kullandı.

MERKEZ VE ALANYA'DA
Vali Karaloğlu, FETÖ'nün Antalya'da en çok kent merkezinde örgütlü olduğunu, ilçeler arasında ise Alanya'nın ilk sırada geldiğini söyledi. Her ilçede FETÖ yapılanması ile karşılaştıklarını anlatan Karaloğlu, "Okullarının ve yurtlarının çok olduğu ilçelerde çoklar.
Okul ve yurt sayıları Alanya'da çok yüksek. Merkezden sonra en çok örgütlendikleri yer Alanya. Antalya merkez ve Alanya'da ekonomik olarak da güçlüler" diye konuştu.

ANTALYA'YA BAĞLI OKULLAR
Afrika'da yer alan bazı FETÖ okullarının direkt Antalya'ya bağlı olduğunun tespit edildiğine de değinen Karaloğlu, "Dünyanın farklı yerlerinde, Antalya'nın kurduğu, işlettiği okullar var. Soruşturma derinleştikçe bu daha ortaya çıkacak. Çok önemli isimler de firarda Antalya'da. Herkesin bildiği gibi, il imamı dahil, belki genelinde imamlık eden adamlar şu anda ortada yok. Onlar elimizde olsa belki yapıyı daha çabuk çözme şansımız olabilirdi" dedi. Vali Karaloğlu'nun satır arasında söylediği, ancak detay vermediği bir söz ise dikkat çekti: "Birileri darbe girişiminden birkaç gün önce Antalya Valisi olacağım diye ortalıkta geziyormuş."

HEPSİNİ TEMİZLEYECEĞİZ
Arınma sürecini hem Antalya'nın, hem de Türkiye'nin çok sağlıklı bir şekilde tamamlaması gerektiğinin altını çizen Karaloğlu, "Tam bir arınma sağlanabilmesi gerekiyor. Hem kamu kurumlarından, hem de ekonomik hayattaki kolları, uzantılarıyla beraber Antalya'da bu arınmayı tamamlayacağız. Kimsenin endişesi olmasın" dedi. Arınma çalışmalarında en önemli engelin 'takiye' yani 'olduğundan farklı görünmek' olduğunu ifade eden Vali Karaloğlu, "Karşımızdaki örgüt dünyada takiyeyi en iyi uygulayan örgüt. Kendi ailesine, anne ve babasına bile takiye yaptıracak düzeyde adam yetiştiriyor bunlar. Zor da olsa bunu başarmak zorundayız" açıklamasında bulundu.

TÜRKİYEMİZ DAHADA GÜÇLENEREK ÇIKACAK
Türkiye'nin bu süreçten güçlenerek çıkacağını dile getiren Vali Karaloğlu, sözlerini şöyle tamamladı: "Bu bir süreç. 2013'te başladı. Geldiğimiz nokta bu. Süreç hızlanmış oldu. Bu darbe girişimiyle belki bizim uzun yıllar uğraşacağımız işleri daha kısa sürede yapma şansını bulduk. Bunun sonucunda Türkiye hem demokrasisini, hem ekonomisini, hem de toplumsal dayanışmasını güçlendirecek."

HENÜZ BAŞINDAYIZ
Soruşturmaların henüz başında olduklarını belirten Karaloğlu, "Daha listeler ortaya çıkmadı. Hala araştırma safhasındayız. Zaman içinde daha berraklaşacak. Bizim elimizdeki listeler açığa çıkacak. Girmediğimiz çok kurum var. Belediyelere daha yeni başlanıyor. Bir kuruma girdiğimizde tepe isimleri alıp, ardından kademelendirerek soruşturmamızı yapıyoruz. Kurumları tamamlayarak gidiyoruz" diye konuştu.

G20'YE NİYET, FETÖ'YE KISMET
Vali Karaloğlu nezarethanelerin de dolduğuna atıfta bulundu. Karaloğlu, "Adım adım gitmek zorundayız. O kadar insanı gözaltında tutacak nezarethanemiz de yok. Şimdi Serik'te G20 için hazırlanan nezarethaneleri kullanıyoruz. Daha epeyce işimiz var Antalya'da" diye konuştu. CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal'a düzenlenen 'kaset' kumpasıyla ilgili gelişmelere de değinen Vali Karaloğlu, "Deniz Baykal'ın olayı çözülürse çok enteresan şeyler çıkabilir. İnşallah temizlenir, inşallah ortaya çıkar. Kumpasta kimlerin parmağı var ilgisi var, kumpas kimin kumpası ortaya çıkar. Türk siyaseti temizlenmiş olsun" ifadelerinde bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya halkı zokayı yutmadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN