Haşhaşilerin eğitim vurgunu

FETÖ’ye ait yurtlarda kalan ve dershanesinde okuyan öğrencilerin SYDV’den eğitim yardımı almaya zorlandığı, alınan yıllık 300 bin liranın FETÖ’ye aktarıldığı iddia edildi

Giriş Tarihi: 7.8.2016
Haşhaşilerin eğitim vurgunu
'nın Yalvaç ilçesinde Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Ümran, İrşadiye ve Altınbaşak yurtlarında kalan ve Körfez Dershanesi'nde okuyan, ekonomik durumu iyi olmayan öğrencilerin ailelerinden, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) üzerinden eğitim yardımı almalarının talep edildiği, vakıftan alınan yardımların öğrencilere ulaştırılmayıp bu şekilde örgüte finansman sağlandığı iddiaları üzerine soruşturma başlatıldı. Konu ile ilgili soruşturmayı Yalvaç Cumhuriyet Başsavcısı Adem Babacan başlattı.

KAPANINCA KURUMUŞLAR
Soruşturma dosyasında, FETÖ mensubu kişilerin, 'Çocuklarınızı ücretsiz okutacağız' diyerek maddi durumu iyi olmayan aileleri ikna ettiği ancak bir süre sonra velilerden öğrenci adına vakıftan eğitim yardımı alınmasının talep edildiği bilgisi yer aldı. Velilerin, vakıftan aldığı eğitim yardımına yurt yöneticilerince el konulduğu ve bu şekilde FETÖ'ye finansman sağlandığı da soruşturma evrakında yer aldı. Vakıftan 2000 yılından itibaren eğitime yardım için ödenen paranın her yıl ortalama 200-300 bin lira olduğu, bu yardımın dershanelerin kapatılmasının ardından geçen yıl 40 bine, bu yıl ise 15 bine düştüğü tespit edildi.

SAVCILIK LİSTEYE EL KOYDU
Soruşturma dosyasında, usulsüzlük hakkında kaymakamlık tarafından açılan idari soruşturmanın, 20 günlük incelemenin ardından 'herhangi bir suç unsuru bulunamadığı' gerekçesiyle kapatıldığı, bu durumun adli mercilere bildirilmediği, bu şekilde de yetkililerin 'suçu bildirmeme' suçunu işlediği bilgisine yer verildi. Başsavcılık, vakfın eğitim yardımı yapılan kişi listesi ile söz konusu dershanede 2000 yılından bu yana eğitim gören öğrenci listelerine de .
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Haşhaşilerin eğitim vurgunu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN