BYLOCK gerçeği

Cumhuriyet Başsavcısı Doğan, FETÖ’cülerin kullandığı BYLOCK programının kullanımı ile ilgili detayları paylaştı. unda BYLOCK olanın mazereti olamaz

Giriş Tarihi: 25.8.2016
BYLOCK gerçeği
Cumhuriyet Başsavcısı Sadi Doğan, soruşturmalar kapsamında Burdur'da gözaltına alınan 32 polisin BYLOCK kullanıcısı olduğunu tespit ettiklerini açıkladı. BYLOCK kullanıcılarının rütbeli sınıfındaki emniyet görevlileri olduğunu açıklayan Başsavcı Doğan, "Daha önce haberleşme amaçlı olarak kullanılan programların deşifre edilmesi üzerine son olarak BYLOCK adlı bir program aracılığıyla örgüt üyelerinin haberleştiği MİT tarafından tespit edilmiştir. Polislerin yanı sıra hakim, savcı, öğretim üyesi, , öğretmen, dernek yöneticileri ve üyeleri ile askerlerde BYLOCK üyeliklerinin bulunduğu tespit edildi" şeklinde konuştu.

REFERANS VERMEK ŞART
Cumhuriyet Başsavcısı Sadi Doğan, BYLOCK programının indirilmesi ve kullanımı ile ilgili bazı bilinmeyen detayları da paylaşarak, "Yurt dışı kaynaklı bir server üzerinden bağlantı kurulması, sistemin internetten hiçbir şekilde indirilememesi, sistemin kurulması için mutlaka sistem içerisindeki bir başka yetkili kişinin referansının bulunması, sistemin yüklenmesi için yine mutlaka bir başka BYLOCK kullanıcısına ait unun yakınında bulunulmak suretiyle bluetooth yardımıyla yüklenmesi ya da flash bellekler aracılığıyla bilgisayara yüklenmesi şeklinde bu sistem telefonlara ya da bilgisayarlara yüklenebilmektedir" bilgilerini verdi.

RASTGELE İNDİRİLEMEZ
Sistemin yüklenmesine rağmen üyeliğin otomatik olarak gerçekleşmediğinin altını çizen Doğan, "Bütün bu yüklemelerden sonra üye olacak kişinin isim ve TC numarası ile ana server'a üyelik mesajı gönderilmekte, ana serverdan gelen şifreli mesajın en geç 24 saat içerisinde üye tarafından onaylanması halinde üyelik gerçekleşebilmektedir. Aksi halde mesaj kendiliğinden silinmektedir. Ayrıca örgüt içerisinde herkesin bu sisteme üye olamadığı, örgütün üst düzey ya da önemli faaliyet yürütecek isimlerinin sisteme üye yapıldığı bilinmektedir. Dolayısıyla bu sistemi kullanan kişilerin kendilerini savunmak amacıyla böyle bir üyeliklerinin olmadığı, internetten tesadüfen telefon ya da bilgisayarlarına indirildiği iddiaları doğruyu yansıtmamakta, kamuoyunda mağduriyet izlenimi oluşturma amacıyla bu tür savunmalar yapıldığı değerlendirilmektedir" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
BYLOCK gerçeği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN