Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Torbadan esnafa rahatlama çıktı

AESOB Başkanı Dere, TBMM’de kabul edilen torba kanunun zor bir yılın ardından esnafı rahatlatacağını belirterek, esnafa kolaylıklardan yararlanma çağrısı yaptı

Giriş Tarihi: 30.8.2016
Torbadan esnafa rahatlama çıktı
Kamuoyunda torba kanun tasarısı olarak bilinen "Yatırımların Proje Bazında Desteklenmesi ve Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı" TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Antalya Esnaf ve Sanatkar Odaları Birlikleri (AESOB) Başkanı Adlıhan Dere, kanunun zor bir yılın ardından esnafı rahatlatacağını belirterek, esnafa kolaylıklardan yararlanma çağrısı yaptı.

DOSYALAR İŞE YARADI
Göreve geldiği 7 Nisan'dan itibaren Başbakan Binali Yıldırım dahil olmak üzere karar vericilerin kapısını çalarak esnafının taleplerini anlattıklarını ifade eden Dere, "Antalya esnafının yaşadığı sorunları anlatan ve çözüm önerileri sunan dosyayı bakanlara takdim ettik. Gayretimiz meyvesini verdi. Bakanlara sunduğumuz dosyalardan birçok talep kabul gördü. Birçok talebimiz bu torba yasa ile çıktı" dedi.

ODA AİDATLARINA AF
Yasanın çıktığını, şimdi esnafın bu haklardan yararlanmak için elini çabuk tutması gerektiğini ifade eden Dere, "Odalarımızın aidatlarına af geldi. 30 Haziran 2016'ya kadar olan aidat borçlarının gecikme zammı ve faizi kaldırıldı. 75 bine yakın esnafımız var. Yalnızca yüzde 30'u aidatlarını zamanında ödüyor. Geri kalanının aidat borçları var. 31 Ekim'e kadar başvuruları yapmaları gerekiyor" dedi.

3 MİLYON LİRA BORÇ
Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri'ne borcu takibe düşmüş çok sayıda esnaf olduğunu hatırlatan Dere, "Antalya'da bu şekilde takipteki borç 3 milyon lirayı aşıyor. Bu borçlara da yapılandırma hakkı geldi. Borç asıllarında indirim yok ama gecikme cezası ve faizleri silindi. Bunun için esnafın kredi kullandıkları kooperatiflere zamanında başvuru yapmaları gerekiyor" ifadelerinde bulundu.

UZATILMA KARARLARI
Ayrıca yine talepleri arasında bulunan ticari araçlarda ÖTV'nin kaldırılması hakkının 2019'a kadar, iş güvenliği uzmanı ve iş hekimi bulundurma zorunluluğunun da 1 Temmuz 2017'ya kadar uzatıldığını söyledi. AESOB Bşakanı Adlıhan Dere, bu süreçte kendilerine destek veren Başbakan Binali Yıldırım, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Gümrük Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi ve Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken'e teşekkür etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Torbadan esnafa rahatlama çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN