Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Elmalı’da Yörük göçü coşkusu

Elmalı’da 4’üncü Yörük Göçü’ne katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Türel, “Biz öyle başkalarından çalıntı lere meraklı değiliz. Kendi kültürümüze sahip çıkacağız” dedi

Giriş Tarihi: 3.9.2016
Elmalı’da Yörük göçü coşkusu
Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Elmalı Belediyesi işbirliğiyle gerçekleştirilen 664. Tarihi Elmalı Yağlı Pehlivan Güreşleri etkinlikleri öncesinde 4. Yörük Göçü düzenlendi. Yörük göçüne Milletvekilleri Hüseyin Samani, Atay Uslu, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Elmalı Belediye Başkanı Ümit Öztekin, AK Parti İl Başkanı Rıza Sümer, Antalya Esnaf Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Adlıhan Dere ile 'nin dört bir yanından gelen Yörük Türkmen Dernekleri katıldı. Deve kervanından, kepenekli çobanlara Yörük kültürünün yaşatıldığı temsili göçe Elmalılar büyük ilgi gösterdi. Güzergah üzerinde saatler öncesinden yerini alan vatandaşlar, göçe alkışlarla destek verdi.

ÇALINTI FESTİVAL VURGUSU
Elmalılılara seslenen Başkan Menderes Türel, bir milletin ilelebet var olabilmesinin kendi kültür ve geleneğini gelecek nesillere taşıyabilmesi ile mümkün olduğunu söyledi. Yörük kültürünün gelecek nesillere taşıyacağımız en önemli miras olduğunu vurgulayan Türel, "Bu miras bize büyüklerimizden kaldı. Bu kültürü yaşatabilmek adına Antalya'da 2014 senesinde belediye başkanı seçilir seçilmez Uluslararası Yörük i'ni düzenledik. Önümüzdeki sene daha da geliştirmek suretiyle üçüncüsünü yapacağız. Biz öyle başkalarından bozma çalıntı festivallere meraklı değiliz. Kendi kültürümüze, geleneğimize, göreneğimize sahip çıkacağız" dedi.

BİRLİKTE ÇÖZECEĞİZ
Yörük kültürünün bu toplumun çimentosu ve mayası olduğunu ifade eden Türel, "Yörük kültürü bu milleti bir araya getirir. İşte bu yüzden 15 Temmuz'da hainler bu ülkenin milli birlik ve beraberliği karşısında başarılı olamadılar. Benzeri oyunları, milletin birliği ve beraberliği sayesinde nasıl çözmüşsek bundan sonra da çözeceğiz inşallah" diye konuştu. Yörük göçü ile 664. Tarihi Elmalı Yağlı Pehlivan Güreşleri'nin de startının verildiğini kaydeden Başkan Türel, Yörük kültürünü ve Yörük göçü geleneğini yaşatılmasına vesile olan Elmalı Belediye Başkanı Ümit Öztekin ve Yörük dernekleri başkanlarına teşekkür etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Elmalı’da Yörük göçü coşkusu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN