Pilateste cinsiyet ayrımı bulunmaz

Ezgi Akman Pilates Derneği kurucusu Ezgi Akman pilatesin vücudu enstrüman haline getiren en ideal sistem olduğunu söyledi

Giriş Tarihi: 4.9.2016
Pilateste cinsiyet ayrımı bulunmaz
IPF Clinical Pilates Studiosu sahibi ve Antalya Ezgi Akman Pilates Derneği kurucusu Ezgi Eryılmaz Akman, reformer pilates, mat pilates, ve çocuk pilatesi ve özellikle klinik pilates deneyimleri sunuyor. Egzersizlerde cinsiyet ayrımı olmadığının altını çizen Ezgi Akman, "Kadın ve erkeğin anatomik yapıları farklılıklar içerebilir. İnsan bedeninde güçlü bölümler de vardır güçsüz bölümler de… Bunu kadın erkek diye ayırmak doğru değildir. Önemli olan insanların ihtiyaçlarına göre egzersiz uygulamaktır" ifadelerinde bulundu. Pilatese başlayacaklar için önemli tavsiyeler de bulunan Akman, "Pilates bir felsefedir, vücudu enstruman haline dönüştüren en ideal sistemdir,sağlıklı olmayı sağlayacak kişi ise eğitmendir" dedi. Pilates seanslarının kişiye özel program oluşturularak verilmesi gerektiğinin atlını çizen Akman, "Çünkü her kişinin fiziki ve biyolojik yapısı farklıdır. Hemen her pilates stüdyosunda ücretsiz bir deneme dersi verilir. Eğitmenler kişileri tanır, kişiler mekanı ve eğitmeni görür" dedi.

BİLGİ PAYLAŞIMI
Amacı doğru belirlemek ve motive olmak gerektiğinin altını çizen Akman, "Bel ve omurgadaki problemler bütün hayatınızı ilgilendirir. Yapılan tek bir hata ömür boyu sizi etkileyebilir" diye konuştu.

PİLATESİN YARARLARI
Sıkı ve kuvvetli karın kasları sağlar.
Kronikleşmiş bel ve sırt ağrıları azalır ve zamanla ortadan kalkar.
Bel ve boyun fıtığı tedavisinde önemli ölçüde rol oynar.
Duruş ve oturuş bozukluklarını düzeltir.
Kifoz, lordoz ve skolyoz gibi omurga rahatsızlıklarının giderilmesinde önemli ölçüde rol oynar.
Daha güçlü ve esnek bir omurgaya sahip olmanızı sağlar.
Gebelik öncesi, sonrası ve lohusalık döneminde özellikle pelvis bölgesi ve vücudun arkasının güçlendirilmesi ile kontrollü bir hamilelik, rahat doğum ve sonrasında çabuk form tutma sağlanır. Kan dolaşımını ve metabolizmayı hızlandırır.
Vücuda denge, güç ve esneklik katar.
Konsantrasyon gücünü arttırır.
Masa veya bilgisayar başında çalışmanın verdiği duruş bozulukları giderir ve bunların yol açtığı ağrılardan kurtulmayı sağlar.
Hücre yaşlanmasının önüne geçer ve bağışıklığı kuvvetlendirir.
Günlük performansınızı arttırır.
Kemik erimesini önler.
Kalp hastalıklarından korunmanızı sağlar.
Menapoz döneminde hormonları dengelemeye, kilonun kontrol altında tutulmasına ve sağlıklı bir sindirim sisteminin korunmasına ve ruhsal değişiklikleri kontrol altında tutar.
Diyabeti ve tansiyonu önler.
Kendine güven gelişir.
Obezite sorunu ile karın ve kalça bölgesindeki sarkmaları toparlayıp yağlanmaların önler.
Özellikle dansçı ve sporcularda vücudun her iki kısmını eşit derecede güçlendirdiği için yetenek-kuvvet dengesi gelişir ve üstün performans sağlanır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Pilateste cinsiyet ayrımı bulunmaz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN