Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İhracat arttı hedef şaştı

Giriş Tarihi: 5.9.2016
İhracat arttı hedef şaştı

Yılın ilk bölümünde 450 milyon dal çiçek satılarak 65 milyon gelir elde edildi. Geçen yıla oranla yüzde 10 artış yaşanırken açıklar kapandı

Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, bu yılın Ocak-Ağustos döneminde yaklaşık 65 milyon lık süs bitkisi ihracatı yapıldığını bildirdi. Bağdatlıoğlu, yılın ilk 8 ayında 450 milyon dal süs bitkisi ihracatı yapıldığını, bunun değer olarak karşılığının yaklaşık 65 milyon dolar olduğunu kaydetti.

YÜZDE 10 ARTTI
İhracatta hem miktar hem de değer olarak geçen yıla göre yüzde 10'luk bir artış kaydedildiğini ifade eden Bağdatlıoğlu, "Geçen yılın 8 aylık döneminde yaklaşık 59 milyon dolarlık ihracat yapılmıştı. Hedefimiz geçen yıla göre ihracatımızı yüzde 25 artırmaktı. Hazırlıklarımızı çok iyi yapmıştık fakat pazarının kapalı olması nedeniyle hedefimiz biraz şaştı. Geçen yıl Ocak-Ağustos döneminde 'ya 5 milyon dolarlık ihracat yapmıştık, bu yıl tek bir dal çiçek bile yollayamadık. Bu nedenle hedefimize ulaşamadık" diye konuştu.

AÇIKLAR KAPATILDI
Bağdatlıoğlu, Rusya'dan oluşan açığın İngiltere ve Hollanda ile kapatıldığını, ayrıca yeni pazar olarak Macaristan ve Polonya'ya yöneldiklerini söyledi.Rusya ile yaşanan krizin çözülmeye başladığını belirten Bağdatlıoğlu, "Tarımda 8 ürün grubuna yasak gelmişti, bunlardan biri de kesme çiçekti. Umut ediyoruz ki yaş meyve sebzeyle kesme çiçeğe konulan yasak da kalkacak. Yasak yılbaşından önce kalkarsa hedefimiz olan yüzde 25'lik ihracat artışını yakalayacağımıza inanıyorum" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İhracat arttı hedef şaştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN