Mültecilere saygı duruşu

Uluslararası Film i bu yıl darbe girişimine inat perde açıyor. Festivalde, darbeler ve mültecilerle ilgili filmlere özel bölüm açılacak

Giriş Tarihi: 9.9.2016
Mültecilere saygı duruşu
BU yıl 53'üncüsü düzenlenen Uluslararası Antalya Film i, girişimine inat perde açacak. Festival Direktörü Elif Dağdeviren'le birlikte 16-23 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek festivalle ilgili bilgi veren Büyükşehir Belediye Başkanı ve Festival Başkanı Menderes Türel, 15 Temmuz'un kalplerde açtığı yaranın tazeliğinin uzun zaman devam edeceğine dikkat çekti.

GÖSTERİ DEVAM ETMELİ
15 Temmuz'un yarattığı travmaya karşın yapmaları gereken çalışmaları daha büyük bir sorumluluk ve hırsla yapmaya devam ettiklerini ifade eden Başkan Türel, "Bildiğiniz gibi tiyatroda 'Show must go on', yani 'perde kapanmaz' denir. Antalya Film Festivali de 53'üncü yılına daha güçlü, yeniliklerle dolu olarak giriyor" diye konuştu.

BELGESEL FİLM YAPILACAK
Menderes Türel, 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili festival kapsamında belgesel film yapmak istediklerini ancak bu filmin bu yıla yetişme şansı olmadığını söyledi. Türel, belgesel filmde, darbe girişiminde hayatını kaybeden reklamcı Erol Olçak'ın hayatından kesitlerin de olmasını istediklerini anlattı. Festivalin insanlara sinemayla dolu günler geçirirken sosyal sorumluluk projeleriyle de herkesin dikkatini insanlığın ortak sorunları üzerine çekmeyi hedeflediğinin altını çizen Türel, darbeler ve mülteciler konularında iki özel film seçkisinin programa eklendiğini anlattı.

GÜNEŞ TUTULMASI
Menderes Türel, darbeler konusundaki seçkinin adının 'Güneş Tutulması' olacağını açıklayarak şunları söyledi: "Bu bölümü 15
Temmuz'a, 15 Temmuz şehitlerine atfettik. Seçkinin ismi de anlamlı. Şehitlerin her biri bir güneşti. Kendilerini feda ettiler ama Türkiye'nin yolunu aydınlattılar. Bu bölümde Türkiye'nin yanı sıra, Yunanistan, Brezilya, Uruguay, Arjantin ve Şili'den darbe olduğunda yaşananları gözler önüne seren filmler gösterilecek."

HİÇBİR YERİN İNSANLARI
Mülteciler konusundaki film seçkisinin ise 'Hiçbir Yerin İnsanları' başlığı ile sunulacağını açıklayan Başkan Türel, "Savaştan veya açlıktan kaçan göçmenlere ayrılan bölümde, hem bu büyük insanlık dramına filmlerle ilgi çekeceğiz, hem de sanatçılar bu konuda sanatçı duyarlılıklarını ortaya koyacaklar" dedi. Avrupa'nın önemli şehirlerinde, ana caddelerde, kaldırımlar üzerinde yatan ve el uzatılmayan mülteciler görüldüğünü ifade eden Türel, Türkiye'nin 3 milyon Suriyeliye ev sahipliği yaparken, dünyanın ibretlik ilgisizliği karşısında bu konuyu gündeme getirmeye hakları olduğunun altını çizdi.

BU YILA YETİŞECEK
Festival Direktörü Elif Dağdeviren de 15 Temmuz darbe girişimini anlatan belgesel film konusunda bilgi verdi. Darbe gecesinde vatandaşların çektikleri videolardan oluşacak kısa çaplı bir belgesel hazırlanmasının gündemde olduğunu anlatan Dağdeviren, Kurban Bayramı süresince bu konuda çalışacaklarını, bu yıl festival kapsamında bu belgeselin gösterileceğini söyledi. Asıl belgeselin ise bu yıl yetiştirilmesinin mümkün olmadığının altını çizen Dağdeviren, "Gelecek yıl festivalin açılışını sağlam bir belgesel ile yapmak istiyoruz" şeklinde konuştu.

İLK ÖDÜLLERİN SAHİPLERİ BELLİ OLDU
Festival kapsamında ödül alacak ilk isimler de açıklandı. Buna göre, Altın Portakal Onur Ödüllerinin bu yılki sahipleri yönetmen Fevzi Tuna ve usta oyuncu Yılmaz Gruda oldu. Yaşam Boyu Başarı Ödülü ise müzik dünyasındaki başarılarını sinemada taçlandıran Emel Sayın'a verilecek. Altın Portakal Emek Ödülleri ise oyuncu ve seslendirme sanatçıları Altan Karındaş ve Toron Karacaoğlu'na takdim edilecek. Başkan Menderes Türel, hayatını kaybeden Antalyalı oyuncu Sümer Tilmaç'ın isminin festivalde ölümsüzleştirilmesi için özel bir çalışmaları olduğunu, gelecek günlerde bu konuyla ilgili açıklama yapılacağını söyledi.

FİLMLERE FETÖ İNCELEMESİ
Başkan Menderes Türel, festivale başvuran filmlerle ve sponsorluklarla ilgili FETÖ incelemesi yapılıp yapılmadığına ilişkin bir soruyu şöyle cevapladı: "Hiçbir etkinliğimiz ya da faaliyetimiz içinde terör örgütünün F'si bile yer alamaz. Bu konuda büyük bir hassasiyeti festival komitemiz gösteriyor. Kılı kırk yarıyoruz. Atılması gereken adımları atarız."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mültecilere saygı duruşu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN