Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tüzün muhatabım değil

Giriş Tarihi: 10.9.2016
Tüzün muhatabım değil

Başkan Türel, Meclis’te çüler Odası Başkanı Tüzün’ün sözünü tutmadığı ve şaibeli olduğu için muhatabı olmadığını ifade etti

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Eylül ayı meclisi devam oturumunda çüler Odası Başkanı Ali Tüzün'e sert tepki gösterdi. Türel, isim vermeden eleştirdiği Tüzün'ü sözünü tutmamakla suçladı ve artık muhatabı olmadığını söyledi. Konu, Eylül ayı meclis toplantısı devam oturumunda, 50 adet 12 metrelik otobüsün alınması konusu görüşülürken gündeme geldi. Toplu ulaşımda sorun yaşandığının altını çizen Başkan Menderes Türel, "Halk da memnun değil, esnaf da. Bu memnuniyetsizliğin devam etmesine göz yumamayız" dedi.

SÖZDEN DÖNDÜLER
Araçları tek tip hale getirmek ve tüm araçların dahil olduğu bir hat rotasyon sisteminin hayata geçirilmesi gerektiğinin altını çizen Türel, "12 metrelik, 9 metrelik ve 7 metrelik araçlar var. Öncelikle araçları tek tip yapmamız gerekiyor. Süreci esnafla görüşerek çözmek istedik. Esnafa, 7 metrelik araçlar 9 metrelik otobüse, 12 metrelik araçlar da 2 tane 9 metrelik otobüse dönüşsün teklifini götürdük. Öncelikle 3 esnaf temsilcisi de kabul etti. El sıkıştılar. Birlikte poz verdiler. Ama ardından ne olduysa Otobüsçüler Odası Başkanı şiddetle itiraz etti. Yüzde 60 kapasite artışına karşın itiraz edildi. İtiraz gerekçelerini anlamakta zorlandık. Bize verilen sözden döndüler" diye konuştu.

BAŞKA HESAPLAR VAR
Otobüsçüler Odası'na iki 7 metrelik otobüsün, 12 metrelik otobüse dönüşmesini de teklif ettiklerini açıklayan Türel, "Altından koltuklu otobüsler önersek de kabul edilmeyeceğini anladık. Çünkü arkada farklı hesaplar var. Bu hesapların içerisinde oda hakimiyetini sürdürmekten, ranta kadar bir çok unsurlar var. Bu kişi hakkında yolsuzluk iddiaları var. Bunun vebalinin şahsım ve belediyemiz tarafından taşınmasının mümkün olmadığını düşünüyorum. Otobüsçüler odasının başkanı artık bundan sonra benim muhatabım olarak kabul edebileceğim bir kişi değil. Hakkında birçok iddia varken, bundan sonra benim muhatabım olamaz" ifadelerinde bulundu. Meclise gelen toplu ulaşım esnaflar, Türel'in konuşmasını alkışlarla karşıladı.

TÜZÜN'ÜN DOSYASI KABARIK
50 otobüs alımı için Genel Sekreteri Birol Ekici'nin yetkilendirilmesi konusu 'nin ret oyuna karşın oy çokluğuyla kabul edildi. Otobüsler için 20 milyon liralık kredi kullanılacak. Alınan otobüsler, 500 bin kilometreyi aşan belediyenin kırmızı otobüslerinin yerine kullanılacak. Tüzün son olarak da Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Adlıhan Dere ile kriz yaşamıştı. Oda başkanlığından istifasını isteyen Dere'yi tehdit eden ve AESOB binasının camlarını taşlayarak kıran Tüzün, Dere ile buluşmaya giderken gözaltına alınmış ve üzerinde ekmek bıçağı bulunmuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tüzün muhatabım değil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN