Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bakanlık el koydu

’nın yılan hikayesine dönen Ticaret ve Kültür Merkezi’yle ilgili 2006 yılında başlatılan ihale sürecinden bugüne kadar geçen süre İçleri Bakanlığı tarafından soruşturuluyor

Giriş Tarihi: 12.9.2016
Bakanlık el koydu
İçleri Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı'nın Ticaret ve Kültür Merkezi (ITKM) ile ilgili 2006 yılında başlatılan ihale sürecinden bugüne kadar geçen süreye yönelik görevlendirdiği müfettişlerin yaptığı ön inceleme sonuçlandı. Ön inceleme sonucunda hazırlanan rapor doğrultusunda Bakanlık tarafından idari soruşturma yapılmasına karar verildi. Bu kapsamda 2006'dan bugüne kadarki süreyi kapsayan iş ve işlemlerle ilgili belediye başkanı ve encümen üyelerinden savunma istendi. Bakanlık, idari soruşturma kapsamında 26 kişiden savunma istedi.

8 GÜN SÜRE VERİLDİ
Savunma için ilgililere 8 gün süre verildi. müfettişlerinin idari soruşturma kapsamında savunmasını istediği konular ITKM ihalesi ve sonrasında yapılan 1,2 ve 3'üncü zeyilname ile ilgili Belediyenin zarara uğratılması ve müteahhit firmaya haksız kazanç elde ettirilmesine dayanıyor. Raporda, soruşturma kapsamında (2004-2009) merhum Belelediye Başkanı Hasan Balaman ve bu dönemin siyasi ve memur encümen üyeleri ile 3. zeyilnamenin yapıldığı 2009 sonrası Yusuf Ziya Günaydın ve bu dönemlerde görev yapan encümen üyelerinde savunma istendi. Bakanlık, iş ve işlemlerle ilgili suç olduğu kanısına varırsa Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunacak.

SORUŞTURMA MEMNUN ETTİ
Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın soruşturmayı memnuniyetle karşıladığını belirterek, "En başından bugüne kadar yapılanları devlet sormak istiyor. Sorular mantıklı. Bunlara cevap vereceğiz. Devletin bize sormasında kötülük yok. Resmi olarak yanıt vereceğiz. Zaten böyle sorular olmalıdır. Devlet sormalı, bilgi almalı. Bugüne kadar yapılan hatalar, şansızlıklar nelerdir bunlara cevap vereceğiz. Bunu devletimiz bilmeli. Hatta ben bu sorularından ötürü devlete teşekkür ediyorum" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakanlık el koydu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN