Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Denetimli temizlik

’da cezasını ‘Denetimli serbestlik’ halinde çeken mahkumlardan mesleği olmayanlar temizlik, mesleği olanlar atölyelerde üretim yaparak cezasını dolduruyor

Giriş Tarihi: 14.9.2016
Denetimli temizlik
Antalya'da 'Koşullu salıverilme' yasasının ardından cezasını dışarıda denetimli serbestlik olarak çeken yüzlerce mahkum park ve bahçelerde temizlik yapıyor. Meslek sahibi olanlar ise belediyelerin atölyelerinde çalışarak cezalarını dolduruyor. Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere 5 merkez belediyede ortalama 26 ile 50 arasında denetimli serbestlikten faydalanan mahkum çalışıyor. Denetimli serbestlikten faydalanan mahkumların başında ise denetimli serbestlik memuru görev yapıyor.

PARKLARI TEMİZLİYORLAR
Denetimli serbestlikten faydalanan 26 mahkum Muratpaşa Belediyesi'nde parkları temizleyerek cezasını çekiyor. İki ile 8 ay arasında cezası olan mahkumlar sabah mesai saatinde ilgili görevlinin yoklama almasının ardından kağıtları imzalayıp parklara dağılıyor. Parklarda ellerinde süpürge ile akşama kadar temizlik yapıyorlar. Mesai bitimine ise normal hayatlarına geri dönüyorlar. Belediye yetkilileri denetimli serbestlikten yararlananların kamuda çalıştırılmasıyla hem mahkumların hem de kamunun kazançlı hale geldiğini söyledi. Denetimli serbestlikten faydalanan mahkumlar ise bu uygulamanın kendileri için de eğitici olduğunu belirterek, "Kamu adına toplum için çalışarak cezamızı çekiyoruz. Bu ceza bizim için eğitici bir ceza kapsamında oluyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Denetimli temizlik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN