Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’un lokomotifi mermer

BURDOĞTAŞ Başkanı Ekinci, ekonomisinin lokomotifi olan mermercilek sektöründe 8 bin 820 kişinin istihdam edildiğini söyledi

Giriş Tarihi: 19.9.2016
Burdur’un lokomotifi mermer
Doğaltaş ve Madenciler Derneği (BURDOĞTAŞ) Yönetim Kurulu Başkanı Nasuh Ekinci, kentte ekonominin lokomotifi olarak nitelendirilen mermercilik sektöründe 8 bin 820 kişinin istihdam edildiğini söyledi. Ekinci, doğal taş ve mermerin Burdur'un kalkınmasında önemli yeri bulunduğunu söyledi. Burdur, , Denizli ve Antalya'da önemli oranda mermer rezervi bulunduğuna işaret eden Ekinci, bu rezervin işlenip satılmasıyla çok sayıda istihdam yaratıldığını kaydetti. Burdur'da 259 bin kişinin yaşadığını anlatan Ekinci, ildeki toplam işyeri sayısının 5 bin 375, sigortalı çalışan sayısının ise 35 bin 764 kişi olduğunu belirtti.

380 MİLYON DOLAR
Ekinci, Burdur'da 378 mermer ocağı ve mermer fabrikası bulunduğunu ifade ederek, "Burdur'da mermer sektöründe ocaklarda 3 bin 98, fabrikalarda ise 5 bin 722 olmak üzere toplam 8 bin 820 kişi çalışıyor. Bu rakam ilimizdeki istihdamın yaklaşık yüzde 25'ine tekabül etmektedir. Burdur Ticaret ve Sanayi Odası'na kayıtlı sektörümüz üyelerinin ihracatı 2015 yılı için 132 milyon dır. Burdur'daki mermer ocaklarından çıkarılıp ihraç edilen mermer ihracatının ise 350 ila 380 milyon dolar olduğu tahmin edilmektedir. Bu da Türkiye'nin yıllık mermer ihracatının yaklaşık yüzde 18'i demektir" dedi. Tüketicilerin, doğal malzemeleri tercih ettiğini dile getiren Ekinci, dünya genelinde doğal taş ve mermer kullanımının arttığını belirtti. Ekinci, Burdur'un işsizliğin en az görüldüğü illerden biri olduğunu da hatırlattı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Burdur’un lokomotifi mermer
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN