Büyüleyen al

Giriş Tarihi: 22.9.2016
Büyüleyen müzikal

İlk gösterimi 2016 ’da gerçekleşen ‘Zümrüd-ü Anka’ ali nefes kesti. İleri teknolojiden yararlanılan görsel efektler izleyenleri büyüledi

Türk tarihi ve kültürel değerlerinin dünyaya tanıtımı amacıyla Cumhurbaşkanlığı himayelerinde TRT tarafından hazırlanan 'Zümrüd- ü Anka' ali, 2016 Antalya'da sahnelendi. Müzikalin ilk gösteriminde, Türk halk ve sanat müziğinden caza kadar geniş bir repertuvar sunuldu. Sanatçılar ve teknik ekiple toplam 150 kişinin görev aldığı müzikalde, ileri teknolojiden yararlanılan sahne tasarımı ve görsel efektler dikkati çekti.

AYAKTA ALKIŞLANDI
Müzikalde, Türk müziğinin en seçkin ve bilinen eserleri, TRT Ankara Radyosu Çok Sesli Korosu, TRT İstanbul Hafif Müzik ve Caz Orkestrası, TRT Ankara-İstanbul- İzmir Türk Halk Müziği ve Türk Sanat Müziği sanatçıları tarafından seslendirildi. Valisi Münir Karaloğlu, Burdur Valisi Şerif Yılmaz, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ve TRT Genel Müdürü Şenol Göka'nın da izlediği müzikal ayakta alkışlandı.

ANADOLU BU MÜZİKALDE
Müzikalin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla hazırlandığını kaydeden TRT Genel Müdürü Şenol Göka, emeği geçenlere tek tek teşekkür etti. Müzikalin Türkiye'yi özetlediğini vurgulayan Göka, "Türk, Kürt, Arap, Çerkez, Boşnak burada. Sünni, Alevi burada. Nasıl 15 Temmuz'da sahip çıkmamız gereken bir güzellik olduğunu herkese sanırım gösterdik. Biz bu güzelliği kimseye vermedik, vermeyeceğiz" dedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel de sanatçıları ve tüm katılımcıları Antalya'da gerçekleştirilen piyano festivaline davet etti.

25 EYLÜL'E KADAR
Işık, ses, müzik ve dansı birleştiren müzikal, birçok ülkede gösterime girerek Türk tarihi ve kültürünün aktarılmasında önemli rol üstlenecek. Müzikal 25 Eylül'e kadar EXPO'da sahnelenecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyüleyen müzikal
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN