Anne adaylarına öneriler

Giriş Tarihi: 25.9.2016
Anne adaylarına öneriler

ÖZEL OFM Antalya Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Alp Çeliker, gebelik sürecinde dikkat edilmesi gereken şeyleri paylaştı. Her kadının hamilelik süresince ve emzirirken günlük 10 micg vit D ihtiyacının olduğunu vurgulayarak listeyi sıralamaya başlayan Çeliker, öncelikli olarak bunun bilgisinin verilmesi gerektiğini söyledi. Gıda temizliği ve gıdalarla bulaşabilecek hastalıklar hakkında bilgi verilmesi gerektiğinin de altını çizen Alp Çeliker, "Sadece pastörize ya da UHT süt içilmelidir. Çiğ peynir yenmemelidir. Sebze ve meyveler iyice yıkanmadan yenmemelidir. Çiğ et ve türevleri tüketilmemelidir. İçinde az pişmiş ya da pişmemiş et veya yumurtanın olabileceği gıdalar tüketilmemelidir. Yemek yapmadan önce ellerin yıkanması, tüm meyve, sebzelerin ve salatalıklar iyi yıkanması; çiğ etlerin iyice pişirilmesi gerekir. Sigara, alkol ve uyuşturucu alışkanlığından uzak durularak doğru beslenme ve egzersiz alışkanlığı kazandırılmalıdır" ifadelerinde bulundu.

YAPILMAMASI GEREKENLER
Tamamlayıcı tedaviler ya da reçetesiz ürünler kullanılmaması gerektiğinin altını çizen Çeliker, gebelikte yapılması ve yapılmaması gereken şeyleri şöyle sıraladı; "Orta derecede egzersize başlamak ya da devam etmekte sakınca yoktur. Gebelikte cinsel ilişkinin bilinen bir zararı yoktur. Araba yolculuklarında 3 noktalı emniyet kemeri takılmalıdır. Uzaklara yapılacak yolculuklar sırasında aşı, sigortası, gerektiğinde sağlık hizmeti alınacak yer konusu ele alınmalıdır. Bulantı-kusmanın 16-20 haftaya kadar sürebileceği bilgisi verilmelidir. Beslenme alışkanlıkları: az-sık beslenme, yağ - baharat - koku - aroma içermeyen, endüstriyel yağ içermeyen gıdalar seçilmelidir."

SORUNLAR VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ
Özel OFM Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Alp Çeliker, gebelikte yaşanan bazı sorunları ve çözüm önerilerini paylaştı:
: Beslenme alışkanlığı ve yaşam şekli düzenlenmesine rağmen iyileşmeyenlerde MgCa kullanılabilir.
Varisler: Orta basınçlı diz altı çorap, ayağı yer çekiminden korumak, soğuk duş
Vaginal Akıntı: Akıntı miktarında artış sık görülen fizyolojik bir değişikliktir. Yanma, kaşıntı, koku, renk değişikliği ve dizüri varsa muayene şarttır.
Sırt ağrısı: Gebelik haftası ilerledikçe sıklaşır. Su egzersizleri, masaj, pozisyon eğitimleri yararlı olabilir

İKİLİ VE ÜÇLÜ TESTLER
Gebelik sürecinde 11-14 hafta arasında ikili test önerildiğini, gecikmiş hastalara da 20'inci haftaya kadar 3'lü test önerildiğini ifade eden Çeliker, "Başlangıç muayenesinde diyabet açısından riskli olanlar belirlenir. Folik asit başlanılır. 36 haftadan önce ya da 36 haftadan başlayarak emzirme eğitimlerine başlanmalıdır. Hemoglobin hastalıkları, trizomiler ve konjenital anomalilerin taraması hakkında bilgi verilmelidir.
Anemi taraması için ilk başvuru ve 28. haftada kan sayımı yapılır. Tedavi için sınır Hb değeri ilk üç ayda 11 g/dL, sonrası için 10,5 g/dL'dir. ABO ve Rh grupları belirlenmelidir. 18-21 hafta arasında ultrason ile anomali taraması önerilmelidir.
İlk ziyarette rutin olarak gebelere idrar kültürü bakarak 'asemptomatik bakteriüri' aranmalıdır. HIV ve HBV Sifiliz ve Rubella aranması önemlidir" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Anne adaylarına öneriler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN