Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kalamar kahramanları

’da iki Anadolu Lisesi öğrencisi, kalamarların yumurtalarını bırakabilmeleri için kurdukları yapay habitatlar sayesinde 38 bin 436 yumurtayı doğaya kazandırmayı başardı

Giriş Tarihi: 30.9.2016
Kalamar kahramanları
Antalya Anadolu Lisesi öğrencisi 17 yaşındaki Doğa Yılmaz ile Adem Tolunay Anadolu Lisesi öğrencisi 16 yaşındaki Berk Sarıgöl 'Kalamarların Yapay Habitatlara Yumurtlatılarak Doğal Stoklarının Zenginleştirilme Olanaklarının Araştırılması' başlıklı proje hazırladı. Aynı zamanda ve Sanat Merkezi'ne devam eden 2 öğrenci, danışman öğretmenleri Üstüner'le önce dalış eğitimi aldı. Daha sonra Konyaaltı'nın 2 mil açığında, 18 metre derinlikte 20 adet yapay habitat hazırlayan öğrenciler, doğaya 38 bin 436 kalamar yumurtası kazandırdı. Kurdukları yapay habitatları kontrol için pek çok kez dalış yapan öğrenciler, projelerini 13 dakikalık belgeselde ölümsüzleştirdi.

ÇALIŞMAYI ANLATTILAR
Çevreye karşı duyarlı birer birey ve öğrenci olduklarını söyleyen Doğa Yılmaz, "Trol teknelerinin deniz dibi tahribatından en çok etkilenen canlılar mürekkep balığı ve kalamardı. Problemi bulduktan sonra literatür araştırması yaptık ve çözümü belirledik. Yapay habitatlarımızı kurduk, kontrollerimizi gerçekleştirdik" dedi. Berk Sarıgöl ise "18 metreye 20 yapay habitat bıraktık. Kalamarlar buraya yaklaşık 39 bin 200 yumurta bıraktı. Yüzde 98'inin doğaya kazandırıldığını düşünürsek, biz doğaya 38 bin 436 kalamar kazandırmış olduk" dedi. Akademik çalışmalar yapmak istediğini anlatan Doğa Yılmaz, "Çünkü bu dünya çok güzel ve ben onu korumak istiyorum" dedi. Berk Sarıgöl de bir bilim insanı olmak istediğini belirtti. Öğrencilerin danışmanı olan Biyoloji Öğretmeni Hatice Üstüner ise 2 öğrencisiyle gurur duyduğunu söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kalamar kahramanları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN