Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sadece 5 dakika ayırın!

Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Özdoğan, her yıl artan meme kanseri oranı için kadınlara, ‘Her ay 5 dakikanızı kendinize ayırın’ önerisinde bulundu

Giriş Tarihi: 2.10.2016
Sadece 5 dakika ayırın!
Meme kanserinin önlenebilir, kontrol edilebilir ve tedavi edilebilir özellikleri nedeniyle her yıl 1-31 Ekim tarihleri arasında kutlanan 'Meme Kanseri ile Farkındalık Ayı' öncesi Memorial Antalya Kanser Merkezi Başkanı ve Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Özdoğan, meme kanserinde erken evrenin önemi ve tedavideki etkisi hakkında bilgi verdi. Meme kanseri görülme oranının her yıl yüzde 1 ile 2 oranında artış gösterdiğini söyleyen Prof. Özdoğan, yağlı besinlerin yüksek oranda tüketildiği bir beslenme şeklinin riski yüzde 30 oranında artırdığını ifade ederek, haftada düzenli olarak 3 gün egzersiz yapmanın ise yüzde 35-40 oranında riski azaltıcı etkisi bulunduğunu ifade etti.

UMUT HALKASI OLUŞTURUN
"Kendinize her ay 5 dakika ayırın" diyen Özdoğan, "Meme kanserinin çok önemli bir bölümü kadınların kendisi tarafından tespit edilmektedir. karşısında kendinizi izleyerek, memenizde var olan bir kitleyi erken dönemde fark edebiliyorsunuz ve kanserden kaynaklı yaşam tehlikenizi bertaraf etmiş oluyorsunuz. Siz de 'umut halkası' oluşturun, ailenize, sevdiklerinize ve arkadaşlarınıza 'ayna karşısında kendini izledin mi' diye sorun. İnanın bu farkındalığın oluşması için her ay 5 dakika yeterli" dedi. Basın toplantısında, meme kanseri teşhisi konulup tedavisi tamamlanan ve sağlığına kavuşan Suzan de (42) yaşadığı süreci paylaştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sadece 5 dakika ayırın!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN