Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ulaşımda tek tip araç dönemi

Midibüslerin toplu ulaşımda kullanılmasının ‘kabile şehri’ görüntüsü yarattığını ifade eden Başkan Türel, iki midibüsün otobüse dönüşmesiyle toplu ulaşımda araç sayısının 300 düşeceğini söyledi

Giriş Tarihi: 11.10.2016
Ulaşımda tek tip araç dönemi
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Ekim ayı meclis toplantısında toplu ulaşımla ilgili hedefleri anlattı. Yönetim olarak en çok şikayet aldıkları konunun toplu ulaşım olduğunu ifade eden Türel, bu sorunun çözümü için ilk adımı akıllı kart sistemiyle attıklarını, ikinci adımın ise tek tip araca geçiş olduğunu söyledi.

KABİLE ŞEHRİ GÖRÜNTÜSÜ
Toplu ulaşımdaki araç değişimi ile ilgili bilgi veren Başkan Menderes Türel, "Minibüslerin, midibüslerin şehirde yolcu taşıması dünya kenti 'ya yakışmıyor. Kabile şehri görüntüsünü ortadan kaldırmalıyız. Bu değişimle trafikten 300 araç azalacak" dedi. Türel, toplu ulaşımdan elde edilecek gelirin bir havuzda toplanacağını ve tüm esnafa adil bir şekilde paylaşım yapılacağını söyledi. Türel, havuz sistemine geçildiğinde araçların hatlarda rotasyonunun da devreye gireceğinin altını çizerek şöyle konuştu: "Yolcu sayısı az olunca esnafın özellikle saatlerinde yolcuyu taşımak istememesi söz konusu olabiliyor. 'Önümdeki aracı geçeyim, yolcuyu kapayım' düşüncesiyle toplu taşıma araçları arasında sürat yarışı olabiliyor. Az hatta gidenle, çok giden de eşit payını alacak" dedi. Meclis toplantısında Manavgat Belediye Başkanı ile Menderes Türel arasında 'dayanışma' tartışması da yaşandı. Hastane Caddesi ile Manavgat Irmağı arasında kalan bölümün Büyükşehir Belediyesi'ne devredilmesi konusu gündeme geldiğinde Başkan Sözen'den konuyla ilgili itiraz geldi. Şükrü Sözen, "Tüm belediye meclisinin huzurunda söz veriyorum. Taahhüt ediyorum. Hiçbir belediye çalışanı müdahil olmayacak" dedi. Başkan Türel ise verilen taahhüt sonrası öneriyi geri çekti. Şükrü Sözen'in dayanışma çağrısına cevap veren Türel, Manavgat'ta cibinlik dağıtarak, sarı çizme giyerek Büyükşehir Belediyesi yönetiminin protesto edildiğini, ASAT'ın Manavgat'taki çalışmalarının engellenmek istediğini hatırlattı. Şükrü Sözen'in, Menderes Türel'in, 'Büyükşehiri zor durumda bırakmak için sivrisinek üretim çiftlikleri kuranlar var' sözlerini üzerine alınması üzerine, Türel, "Belki siz değilsinizdir o" dedi.

KIRSAL ULAŞIM
Başkan Menderes Türel, 12 metrelik otobüse dönüşmek istemeyen midibüslerin, 14 kişilik minibüslere dönerek uzak mahallelere kırsal ulaşım yapabileceğini açıkladı. Türel, eğer bu yönde bir talep olmazsa köyden mahalleye dönüşen uzak bölgelere kırsal ulaşımı Büyükşehir Belediyesi'nin yapacağını duyurdu. Türel ayrıca dönüşüm sürecinde midibüs başına tahditli plaka harcı olarak 25 bin lira alınacağını da anlattı. Başkan Menderes Türel, otobüslerin ortak bir şirket kurması halinde, otobüs sayısını kendi içlerinde artırabileceklerini de sözlerine ekledi.

BAŞKAN GÜL BAĞIMSIZ KOLTUĞUNDA
Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, yeni belediye hizmet binasında yer alan meclis salonunda meclis üyelerinin parmak iziyle oy vereceklerini belirterek, gelecek meclis toplantısı öncesi bu nedenle meclis üyelerinden parmak izi alınacağını söyledi. Mecliste MHP'den istifa eden ve CHP'ye transfer olacağı iddia edilen Mustafa Gül'ün bağımsız meclis üyeleri arasında oturması da dikkat çekti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ulaşımda tek tip araç dönemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN