Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Güneş Taksi de Hoca kurbanı

Büyükşehir Belediyesi eski Başkını Akaydın döneminde ’li işadamı Kıldan’a yaptırılan 20 Güneş Taksi çürümeye terk edildi. Kıldan kızgınlığından şehri terk edip dağa yerleşti

Giriş Tarihi: 15.10.2016
Güneş Taksi de Hoca kurbanı
Seçim döneminde güneş enerjisiyle bedava elektrik vaadiyle halktan oy alan ve 2009 yılında göreve geldikten sonra ise bu konuda somut bir adım atamayan Büyükşehir Belediyesi'nin 'li eski Başkanı 'ın, güneş enerjisiyle ilgili bir hayali nasıl buruşturup çöpe attığı ortaya çıktı. İlk etapta UKOME'den gerekli izinlerin verildiği güneş enerjisiyle çalışan 'bisiklet taksi' projesi, Mustafa Akaydın'ın olumsuz yaklaşımı nedeniyle daha başlamadan rafa kalktı. Tarihi Kaleiçi sokaklarında turistlerin ulaşımında kullanılması hedeflenen proje için ilk etapta üretilen 20 bisiklet taksi ise çürüdü.

PROJE HAVUZU

Uzun bir süredir siyasetten uzak bir şekilde Gündoğmuş ilçesinde yaşayan CHP'nin etkili isimlerinden Abdullah Kıldan'ın sosyal medya sayfası üzerinden yaptığı açıklamalar, yaşanan süreci gözler önüne serdi. Akaydın seçildikten sonra oluşturulan proje havuzuna 4 proje ile başvurduğunu anlatan Kıldan, "Bu projelerin arasında 'güneş enerjisiyle çalışan bisikletlerle' Kaleiçi'nde yolcu taşımak vardı. Proje tutarsa Kaleiçi'nin ardından projenin daha da yaygınlaşmasını planlıyorduk. Bisikletlerde üniversite öğrencilerini çalıştırıp ek gelir kazanmalarını hedefliyorduk" dedi. Projenin ilk etapta kabul gördüğünü söyleyen Kıldan, "Ancak bu projeyi benim yapamayacağımı düşünerek 'sen bir tane yap görelim' dediler. Ben de gece gündüz durmadan çalışarak bir tane yaptım. Hoca bindi. Tur attı. Poz verdi. Bütün basın ilgi gösterdi" ifadelerini kullandı. Bunun ardından Akaydın yönetiminin zorluklar çıkarmaya başladığını belirten Kıldan, şöyle konuştu: "Yönetim 20 bisikletin maliyetini karşılayamayacağımı düşünmüş olmalı ki projenin hayata geçirilmesi için en az 20 bisiklet yapmamı istediler. 'Nasıl olsa yapamaz, böylece biz belediye olarak yaparız' diye düşünmüş olmalılar ki BAKA'yı ziyaret ederek bu projeye ne kadar hibe alabileceklerini sormuşlar."

120 BİN LİRA HARCADI
Kıldan toplamda 120 bin lira harcayarak 20 tane yeni bisikleti de bitirdiğini söyledi. Ardından dilekçe ile başvurduğunu anlatan Kıldan, "Dilekçem Ulaşım Daire Başkanlığına havale edildi. UKOME toplandı. Bu araçla Antalya'da ulaşım yapılabilir denildi. Kaleiçi'nde 10 durak yeri belirlendi. Baktılar proje hayata geçiriliyor bir el geldi durdurdu. Taksicileri günah keçisi yaptılar" dedi. Abdullah Kıldan bisikletlerin yediemin otoparkında çürüdüğünü belirterek, kendisinin de o öfkeyle 'dağa çıktığını' anlattı.
Akaydın'ın güneş enerjisi ile imtihanı
Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Mustafa Akaydın, güneş enerjisi üretimi ve kullanımını teşvik hedefiyle kurduğunu açıkladığı Güneşev ve Ekolojik Eğitim Merkezi'nde de sınıfı geçememişti. Güneşevi'nin sadece güneş enerjisi ile değil, şebeke elektriği ile çalıştığı, hattın abonesiz olması nedeniyle de kaçak elektrik kullanıldığı ortaya çıkm
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güneş Taksi de Hoca kurbanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN